«Літаки продають не менеджери з продажу, літаки продають президенти. Є такий принцип» «Літаки продають не менеджери з продажу,  літаки продають президенти. Є такий принцип»

 

 

Актуальність зазначеного питання обумовлена критичним станом авіаційної промисловості і необхідністю вжиття невідкладних заходів для її порятунку. Як авіаційна держава Україна входить у десятку країн світу, які мають замкнутий цикл створення авіаційної техніки. В цьому наша унікальність. На підприємствах галузі працюють понад 60 000 робітників, які генерують мільярди гривень доходу до Держбюджету. При належній державній підтримці наші підприємства спроможні випускати сучасні конкурентноздатні літаки сімейства Ан: Ан-148, Ан-158, Ан-178, Ан-132 і найпотужніший літак у світі Ан-225 «Мрія».

 

Але майже десять років авіаційна галузь не має державної підтримки, серійне виробництво вітчизняних літаків призупинено. Після закінчення дії державної програми розвитку авіаційної промисловості на період до 2010 року нова програма так і не була затверджена.

 

За статистикою з 2016 року в Україні не побудовано ні одного серійного літака. Тоді, коли в радянські часи Харківський та Київський авіаційні заводи щороку випускали приблизно 200 літаків. Без належної підтримки держави авіаційна галузь опинилася в скрутному становищі. За останні три роки ситуація погіршилась: попередній уряд скасував Закон про підтримку літакобудування.

 

Незначні пільги, які залишились, не в змозі на 100 відсотків вирішити  власних проблем підприємств. «Закони є, але вони не працюють, вони недофінансовані», - наголосив Голова Асоціації «Укравіапром» Віктор Попов. - Багато державних підприємств галузі мають дефіцит обігових коштів, тому не спроможні вкладати гроші у власний розвиток і вносити передоплату за виготовлення комплектуючих. Не вирішено питання сертифікації літаків».

 

Більшість авіапідприємств галузі ведуть розробку нової техніки і комплектуючих за власні кошти, яких недостатньо для вирішення багатьох питань. Галузь не має  єдиного державного органу управління. Частина авіапідприємств підпорядкована Мінекономіки, друга частина — Концерну «Укроборонпром». Також є авіапідприємства приватної форми власності. На багатьох держпідприємствах йде відтік кадрів. За два з половиною роки тільки з ДП «Антонов»  звільнилося понад 2,5 тисячі робітників.

 

Ускладнює ситуацію те, що можновладці  підписали Угоду між Україною і Францією  на отримання 475 млн евро кредиту на закупівлю у французького постачальника Airbus Helicopters гелікоптерів для Держпогранслужби, Нацполіції та Нацгвардії України. Це взагалі може привести до знищення вітчизняного вертолітобудування. Подальша експлуатація та обслуговування машин потребує в рази більше коштів, ніж виробництво гелікоптерів в Україні. Згідно з інформацією видання «Капітал», свого часу Франція відмовилась від закупівлі одного із найкращих у своєму класі українського літака Ан-70 на користь літака А400М, який тільки проектувався компанією Airbus. Так само вчинила Польща, яка в схожій ситуації відмовилась від французьких літаків і скасувала схожу угоду через ризики втрати вітчизняного виробника гелікоптерів — польську компанію PZL Swidnik.

 

Щоб зберегти галузь, учасники конференції, серед яких було і керівництво Асоціації високотехнологічних підприємств та організацій «Космос»,  прийняли резолюцію. Вона буде направлена Президенту України, в Кабінет Міністрів і інші органи державної влади.

 

Для вирішення питання потрібна перш за все політична воля та бажання можновладців.

 

Інна Підяк, 

слухачки Школи журналістики Харківського пресклубу.

 

 

 

 

 

Оставить комментарий
ФИО *
Контактные телефоны
Текст сообщения *
Ваш e-mail *
captcha

Поля, отмеченные *, являются обязательными для заполнения