«Металіст 1925». Майбутнє футболу починається з дитинства«Металіст 1925». Майбутнє футболу починається з дитинства


 

Все у нашому житті бере початок із дитинства. Надзвичайним, по своїй суті, є бажання маленької людини пізнати, зрозуміти, відкрити для себе щось нове, і, можливо, саме це відкриття й стане невід’ємною частиною її життя. Не оминула ця нехитра життєва аксіома й футбольну сферу, а, точніше, клуб «Металіст 1925», до складу якого входить й Дитячо-юнацька футбольна спортивна школа (далі - ДЮФСШ). До речі, на сьогодні при ДЮФСШ тренується 12 вікових категорій від 2013 по 2002 р.н., в цілому, більше 500 осіб. Деякі тренери та їхні вихованці погодилися розповісти журналу «Губернія», чи таким легким є насправді маленький світ дитячого футболу, який відкриває дорогу у велике майбутнє.

 

Михайло Глушко: «Будемо рухатися далі та виховувати харківських футбольних авторитетів»

Головний тренер «Металіст Юніор» Михайло Глушко переконаний, що в футболі, окрім бажання з боку дитини, першочерговим завданням тренера є прищепити любов до цього виду спорту. Сьогодні, окрім посади головного тренера «Металіста Юніор», Михайло Євгенович разом із ветераном харківського футболу Юрієм Ушмаєвим тренує команду 2008 р. н. при клубній ДЮФСШ. Пройшовши шлях від гравця ДЮФСШ до ветерана футболу, тривалістю в 34 роки, Михайло Глушко може розповісти багато чого про розвиток харківського футболу, особливо дитячого. Розпочавши роботу тренера ще в 2010 році Михайло Євгенович бачив розквіт Академії «Металіста», але тим жахливіше було спостерігати її занепад. Відроджувати все з нуля було нелегким завданням, але, дивлячись зараз на клуб «Металіст 1925» та ДЮФСШ, як одну з його складових частин, можна з впевненістю сказати, що з цим завданням впоралися завдяки небайдужим до харківського футболу особистостям. Про діяльність одного із засновників клубу Михайла Стороженка, всеохоплюючу підтримку голови ХОДА Юлії Світличної, заступників голови ХОДА Олександра Скакуна та Анатолія Бабічева, а також президента ХОФФ Віктора Коваленка можна говорити багато. Клуб, в який вірять, підтримують та вже встигли полюбити, є підтвердженням того, що їхні сили та час витрачені недаремно.

1

«Дуже було прикро дивитися, коли все руйнувалося на твоїх очах. Зараз все відновити набагато складніше, але добре, що є такі люди та фанати своєї справи, як Сергій Михайлович Стороженко та Володимир Іванович Лінке. Спасибі тим співзасновникам та представникам влади, які відгукнулися на їхні прохання та підтримали клуб в його розвитку. Саме в такі моменти розумієш, що людям не байдужа доля харківського футболу. Безперечно, дуже велику підтримку нашому клубу надає Губернатор Харківщини Юлія Олександрівна Світлична», - переконаний Михайло Глушко. 

Юні футболісти з U-10 принесли клубу низку перемог. Зокрема, під час змагань, які проходили в Сумах, команді вдалося обіграти гравців з Академії ФК «Шахтар», а однією із найбільш суттєвих перемог стало отримання першості за Кубок Президента, тоді в нагороду хлоп’ята отримали поїздку до Франції.

1

«Кубок Президента проводився вперше. Ми прагнули до того, щоб показати позитивний результат, оскільки у Харкові йде відродження футболу, тож хотілося, щоб про команду дізналися, - розповідає Михайло Євгенович. - Так вийшло, що в перший день ми всіх обіграли. Для нас було приємною несподіванкою, коли дізналися, що переможці поїдуть до Франції, але головним, все-таки, став результат, адже про юних футболістів з ДЮФСШ «Металіст 1925» знову заговорили».

1

Окрім навчання технічним азам футболу, на думку Михайла Євгеновича, не можна забувати й про моральний його бік.

«Першочергово треба випустити в суспільство вихованих та поважаючих один одного людей, які дійсно люблять футбол, тому під час тренувань акцентуємо увагу на людяності. У віці 11-12 років хлопці вже дійсно розуміють, що в футболі велика конкуренція. Саме в цей період починає формуватися команда, а доти треба розвивати любов до цього виду спорту. Коли спостерігаю за цими десятирічними хлопчиками, розумію, наскільки вони різні, щирі та ще наївні. Їх треба любити, вболівати за них, тільки тоді щось вийде, а, якщо працювати заради фінансової вигоди, то діти це відчують», - зауважує тренер.

Проблемою №1 в розвитку футболу, на думку Михайла Глушка, є той факт, що на сьогодні ведучі команди в Прем’єр-лізі, такі як «Шахтар» та «Динамо», забирають до себе багато здібних дітей. Така ситуація склалася через більш високий фінансовий рівень цих команд, дітям там навіть виплачують стипендії, але є й зворотній бік медалі.

1

 «Як тільки дитина показує результат, до неї відразу проявляють інтерес. Відповідно, батьки дивляться на перспективи і швидко переключаються на багаті клуби, але не треба забувати про селекційний відбір, - пояснює тренер. - Дитина може зупинитися в розвитку, тоді представники клубу беруть кращого гравця, а її відсторонюють – це, в свою чергу, психологічна травма для дитини.Батьки з дитиною знову приїздять до нас, а тут також працюють люди, які вкладають у юних футболістів свою душу та вміння. Не всі тренери можуть взяти назад дитину, яка перейшла до іншого клубу, тож найчастіше через амбіції батьків страждає дитина».

Незважаючи на проблеми, Михайло Євгенович дивиться на все з оптимізмом, а ще він переконаний, що в жодному випадку не можна зупинятися, а тільки підтримувати дух переможців, який повинен прищеплюватися через ігри, турніри та чемпіонати.

1

«Будемо рухатися далі та виховувати харківських футбольних авторитетів, які в майбутньому потраплятьдо прекрасної чаші стадіону «Металіст» і будуть радувати харків’ян своєю грою, - ділиться мріями Михайло Євгенович. - Команді завжди говорю, щоб отримати успіх треба мати запальні очі, гаряче серце та холодну голову, а головне - величезне бажання не просто грати, а жити футболом».

Сергій Сохань: «Найголовніше для мене те, що діти почали любити футбол, а, значить, ми з батьками на правильному шляху»

Тренеру ДЮФСШ «Металіст 1925» Сергію Соханю надзвичайно пощастило, адже він має можливість працювати серед цілковитої дитячої щирості та безпосередності. Його вихованцям всього 5 років, але футбольного азарту їм не займати. Сергій Олександрович людина з вагомим футбольним досвідом. У 80-х роках грав у складі «Металіста», має й досвід гри за кордоном, а з 2005 року почав займатися тренерською діяльністю, хоча наймолодших навчає футболу вперше. Своїх п’ятнадцятьох маленьких вихованців Сергій Сохань тренує за всесвітньо відомою голландською системою Курвера, яку практикував під час семінарів у Києві. Тоді своїм досвідом з українськими колегами ділилися представники з відомих європейських команд, таких як «Барселона» та «Манчестер Сіті».

1

«Якщо вести розмову про маленьких діток, то більші акценти я роблю на ігровому плані. Таку рекомендацію мені надала під час ліцензування одна із найкращих психологів України Наталія Воронова, - зазначає тренер. - Вже в ігровий процес стараюся включити техніку, щоб закласти основу футболу і дитині було цікавіше, адже, коли вона зможе володіти м’ячем, то буде отримувати від гри набагато більше користі та позитиву». 

1

Одним із найважливіших елементів, на думку Сергія Олександровича, є стабільна підтримка ДЮФСШ «Металіст 1925» керівництвом клубу.

«Все, що робить керівництво клубу, починаючи від підняття клубу з нуля, вже є стимулом для дітей, тому що вони бачать орієнтир, до якого їм треба йти - це перша команда. Переконаний, що кожен із юних футболістів хотів би туди потрапити, адже є, на що подивитися, є можливість вибрати для себе кумира в першій команді, частиною якої вони можуть стати вже через 12-13 років», - говорить тренер.

Має дитячий футбол, на переконання Сергія Олександровича, й свої проблеми. Найголовніші стосуються матеріальної складової, зокрема, проблеми транспортування маленьких футболістів, яка часто є вагомою перепоною для батьків.

1

«Для старших гравців простіше, тому що вони самі приїжджають на заняття, а з маленькими складніше. Маленька дитина – це янголятко, його треба за ручку привести і відвести знову додому. Дуже часто через зайнятість не в кожного з батьків знайдеться час, щоб приділити цьому увагу, але я нікого не засуджую, навпаки, саме батьки були є і будуть моїми першими помічниками. Ми повинні разом із батьками йти до того, що хочемо виростити хлопчиків повноцінними та здоровими чоловіками, а футбол є тією сферою, яка для цього якнайкраще підходить», - підкреслює Сергій Сохань.

1

Завжди приємно спостерігати за дітьми, а за тими, хто чимось захоплений, спостерігати вдвічі цікавіше. Малеча з U-13 почала вперше займатися з вересня 2018-го (вже навесні гратимуть на Чемпіонаті з міні-футболу на першості міста). Для більшої половини це був перший крок до знайомства з футболом, а провідником до нього став тренер. Помітно, що Сергій Олександрович для діток є набагато більшим, ніж просто тренер. Скажімо, кожен із хлопчиків вітається з ним долонькою, наче з добрим другом, при цьому усміхаючись. Вони не бояться, а просто посеред тренування підходять до нього та підставляють ніжку з розв’язаним шнурком чи опущеним гольфом, адже знають, що отримають допомогу.  

1 

«Найголовніше – любити свою роботу. Якщо любиш роботу, любиш діток, вони люблять тебе, тоді настає процес взаєморозуміння і все йде своєю чергою. Ні в якому разі не можна сварити дитину. Підвищення голосу повинно бути лише вказівкою, що треба прислухатися до тренера, але ніякої істерики та ненависті, а тільки любов, - усміхається Сергій Олександрович. Потрібно також не забувати про той рівень, який називається дитинство і в ігровій формі, акуратно та дозовано надавати інформацію, щоб дітям було зрозуміло та доступно. Тільки потім, поступово вводити в дисципліну, в те направлення, яке називається футбол. Особисто я вже бачу по команді, яка набиралася у вересні, позитивні зміни, але найголовніше для мене те, що діти почали любити футбол, а, значить, ми з батьками на правильному шляху». 

1

Слово за майбутнім

Такі різні не тільки зовнішньо, а й за характером футболісти з U-10 Микита Крєтов та В’ячеслав Гронов мають досить високі амбіції, підкріплені не менш значущими мріями. Хлопці вже рік займаються в команді, Микита вирішив підвищити свій рівень, порівняно із грою в футбол у звичайній школі, а В’ячеслав уже має невеликий досвід занять у дитячій футбольній школі Вовчанська, а до ДЮФСШ «Металіст 1925» йому запропонувала вступити мама.

Найбільше у футболі воротарю Микиті та нападаючому В’ячеславу подобається процес гри, пам’ятають хлопці й про найбільш успішні матчі.

«Я радію, коли забиваю голи. Такою для мене була товариська гра проти «Арсеналу», ми їх обіграли з рахунком 9:6, - зазначає В’ячеслав. - А мені найбільше подобається коли збираємося командою, тоді виникає особливий настрій. Незабутньою для мене стала гра влітку проти «Шахтаря», ми виграли в серії пенальті з рахунком 2:1», - ділиться Микита. 

1

Відвідувати заняття хлопцям в задоволення, адже не тільки займаються улюбленою справою в дружньому колективі, а й тренери у них досить позитивні люди.

Футбольні кумири у юних гравців різняться, скажімо, Микиті Крєтову найбільше подобається півзахисник Філіпе Коутіньо та воротар ТібоКуртуа, тоді, як В’ячеслав Гронов просто в захваті від майстерності воротарів ДжанлуїджіБуффона та АлісонаБекера. А ще, Микита та В’ячеслав мають вже зовсім дорослі мрії - стати професійними футболістами та грати за «Ювентус» та на Чемпіонаті світу.

1

Мріє стати частиною команди «Ювентус» і Матвій Халін з U-13. Матвійчику всього 5 років, але він вже досить вправно, як для свого віку, володіє м’ячем. Хлопчик сам захотів займатися футболом, в команді наймолодших Матвій з вересня місяця і відвідувати заняття йому дуже подобається.

«Мені подобається, коли йде гра, подобається забивати голи, з хлопцями спілкуватися. Сергій Олександрович нас тренує, він добрий, вимогливий, коротше кажучи, класний», - запевняє Матвійко.

Кумиром хлопчика є всесвітньо відомий Кріштіано Роналдо з клубу «Ювентус». На питання тата, які гравці ще входять до «Ювентуса», ніяковіючи говорить, що забув.

1

Матвійко з татом відвідують матчі в Харкові, обом подобається гра Олега Синиці, а ще хлопчик мріє, що колись також одягне фірмову жовто-синю форму.

«В садочку, звісно, знають, що я відвідую заняття. Всі мене бачать у футболі. Буду й далі займатися, адже хочу в майбутньому стати футболістом», - усміхається Матвійчик Халін.

Вірить в успіхи синочка й тато Володимир, який також з дитинства займався футболом, а сьогодні продовжує грати на любительському рівні.

«Коли я був у віці Матвія, навіть подумати не міг про таку організацію занять. Зараз для них є абсолютно все, тільки ходи та тренуйся. Матвій почав грати з 4-х років. Спочатку віддали його в клуб «Футбік», щоб навчився футбольним азам, а потім вирішили піти далі. Вибрали ДЮФСШ «Металіст 1925», тому що це рідний клуб і заняття футболом тут більш на серйозному рівні, - запевняє Володимир Халін. - Підготовкою задоволений, тренер молодець, віддається повністю своїй справі, акцентує увагу на техніці, з дітьми повне взаєморозуміння. Щодо спортивної форми, то нею забезпечує клуб. Коли Сергій Олександрович побачив, що команда починає створюватися, сказав: «Хлопці – ви ж одна команда, значить буде вам форма». Приємно дивитися коли вони всі однакові».

Володимир Халін став помічати, що з початку занять син став більш цілеспрямованим, почала проявлятися змагальність, підвищилася швидкість мислення, кращою стала й моторика.

«Заняття в секції футболу є дуже важливими для розвитку дитини. Я за Матвієм помічаю, що тренування йдуть йому на користь. Намагаємося по можливості не пропускати тренування, менше хворіти. Заняття не прогулюємо, немає такого, що сьогодні не підемо, а підемо завтра, у нас тренування за розкладом. Він вже знає розклад тренувань, бере рюкзак і чекає на вихід, - розповідає Володимир. – Це все не просто так, хочу, щоб мій син розпочав професійну кар’єру саме в «Металісті 1925». Впевнений, що команда набереться досвіду й буде грати не тільки в Україні, але й на Єврокубках».

1

 

Крок за кроком кожен із юних футболістів долає шлях, набираючись життєвого та професійного досвіду. Ніхто не обіцяв, що він буде легким, але головне для хлопців знати, що їх підтримують, на них сподіваються, у них вірять. Вони майбутнє «Металіста 1925», а майбутнє починається з дитинства.

 

Альона Руденко

Оставить комментарий
ФИО *
Контактные телефоны
Текст сообщения *
Ваш e-mail *
captcha

Поля, отмеченные *, являются обязательными для заполнения