«Festivals сinema» - проект, що показує кіно з «людським обличчям»«Festivals сinema» - проект, що показує кіно з «людським обличчям»

 

  Після закриття «Харківського бузку» більшість вже й забули про кінофестивалі. Змиритися з цим фактом не змогли у «Festivalscinema». Не пройшло й двох років з того моменту як у Харкові вперше запрацював їх майданчик, де всі охочі мають можливість переглянути справжнє артхаусне кіно. Наскільки складно створити успішний проект з нуля, дізнавалася у головного організатора «Festivalscinema»Андрія Бочарнікова.

 

-Коли почали цікавитися кіно?

-Кіно цікавлюся з дитинства, адже в 10-ти метрах від мого будинку знаходився кінотеатр. Професію також обрав пов’язану зі сферою кінематографу. Починав із посади кіномеханіка, потім працював адміністратором та заступником директора кінотеатру «8 ½». Взагалі, сам кінематограф дуже специфічний та цікавий, ти більше береш щось нове, тим самим, розвиваєшся з його допомогою, змінюючи свій погляд на певні речі та моменти. Це бажання розвиватися й стало основним для створення проекту «Festivalscinema».

-Скільки років проекту «Festivalscinema»?

-У вересні буде 2 роки як ми займаємося кінопоказами, координацією та організацією фестивалів, також готуємося стати незалежним дистриб’ютором, який буде показувати артхаусні фільми.У нашій роботі ми намагаємося показати найцікавіше кіно, яке буде виходити прокатом, робимо допрем’єрні покази. Намагаємося проводити не тільки комерційні, але й соціальні покази, адже у нас не кожна людина може собі дозволити купити білет за 60-80 грн, тож коли є можливість ми робимо перегляд фільмів безкоштовним або за мінімальну вартість, щоб окупити витрати на оренду залу. Намагаємося самостійно все організовувати, адже працюємо без спонсорів, окрім інформаційних партнерів, від яких отримуємо гарну підтримку. Із гучних проектів у нас проходила ювілейна 15-та Французька весна, ми її проводили в Харкові та Дніпрі. Перед цим, у нас був масштабний 8-й фестиваль американського кіно «Незалежність» та 5-й фестиваль для дітей та підлітків «ChildrenKinoFest».

-У чому полягає основна ідея проекту?

-Все починалося більше як хобі, яке переросло в основну діяльність, адже ти настільки захоплюєшся фільмами і хочеш показати їх якомога більшій кількості глядачів. Тим паче, у нас є гарний майданчик Fabrika.space, де протягом двох років ми проводимо кінопокази. У цьому році стали проводити пілотні кінопокази в Харківській філармонії. Перший був у підтримку онкохворої телеведучої Оксани Пількіної. Ми побачили, що філармонія проводить благодійний концерт і вирішили приєднатися до цієї акції та провести показ французького короткометражного кіно. Нас у цьому проекті підтримав французький культурний центр Альянс Францез.

 

1

 

-Тобто перший показ фільмів у філармонії почався з бажання допомогти?

-Так. Потім ми проводили у філармонії«Ніч короткометражного кіно», показували анімаційний фільм про Вінсента Ван Гога «З любов’ю Вінсент», який дуже сподобався глядачам. Взагалі, стараємося більше показувати фільми, які надихають йти до своєї мети, наприклад, «Балерина».Вважаю, що такі фільми треба більше популяризувати, адже в кінотеатрах частіше за все показують комедії, жахи, бойовики, екшени. У нас – це артхаусне кіно, яке змушує не тільки замислитися, а інколи й переосмислити життєві цінності. Більше того, ми отримали гарну практику підготовки фільмів до дистриб’юції, сподіваюся, що з кінця цього року вже зможемо стати повноцінними дистриб’юторами на кіноринку і представлятимемо свої фільми не тільки в Харкові, але й по всій Україні.

-Як Вам бути організатором таких заходів і в чому виникають складнощі такої роботи?

-Скажу відверто, що нелегко бути організатором, тим більше, що в нас у команді лише дві людини, я та Володимир Коваленко.  Більше за все дивує ставлення людей до безкоштовних кінопоказів, тобто ти стараєшся організувати фестиваль, приготувати якомога кращу програму, а люди приходять, сидять у залі і пишуть тобі коментар в соцмережах, що фільм поганий і т.п. і, при цьому, людина залишається до кінця сеансу. Вважаю, якщо тобі не сподобалося, просто встань і піди. Не менш складно, коли ти робиш безкоштовні проекти – знайти майданчик, де їх можна показати, тому що в кінотеатрах їх дуже важко реалізувати, через високу орендну плату за зал. Орендна плата – в середньому береться за сеанс – це дві години від 4 тис. грн. Фестиваль, може тривати 3-4 дні, або цілу прокатну неділю, тож рахуйте. Єдиний заклад, який йде нам назустріч – це Fabrika.space. Коли ми звертаємося до них за допомогою, адміністрація закладу надає нам будь-який зал на вибір без оплати.

- Чи співпрацюєте з іншими кінофестивалями?

- У минулому році співпрацювали з Кам’янець-Подільським кінофестивалем «Бруківка». Це був цікавий досвід, адже цей фестиваль представляв виключно українські короткометражні фільми, більша половина з яких була знята талановитими студентами та просто аматорами, а це вже певний поштовх до розвитку молодих людей. Також ми проводили українські кінофестивалі «Світло» та «Кінодрайв», зауважу, що переможець останнього, зміг знімати кліпи для зірок українського шоу-бізнесу. Досить цікаві фільми, зняті на камеру мобільного телефону (!) подали цьогоріч на «Children Kino Fest» діти з Балаклії. Приємно, що вони стали номінантами і тепер їхню підбірку короткого метру показують по всій країні. Вважаю, що треба давати дорогу нашим дітям та студентам і проводити хоча б раз на півроку фестивалі, показувати їхні роботи, заохочувати їх за цю роботу. Тому ми плануємо налагодити  переговори з окремими компаніями, які беруть участь у міжнародних кінофестивалях, для подальшої роботи з дітьми. Треба прагнути, щоб про нашу талановиту молодь дізнався увесь світ.

-Що можете сказати про розвиток українського кінематографу та що йому заважає «розправити крила»?

-Наш український кінематограф починає розвиватися. В минулому році вийшло доволі багато вітчизняних фільмів. Наприклад, «Сторожова застава», яка стала лідером по касовим зборам, фільми «Брама», «Дике поле», у вересні вийде фільм «Коли падає листя». Раніше не було повноцінного фінансування нашого українського кінематографу. Зараз йде активна підтримка збоку держави та постійно виділяється фінансування на зйомки фільмів. Приємно, що наше українське кіно бере активну участь у міжнародних кінофестивалях, отримує непогані нагороди і те, що Україна вже може про себе заявити як про повноцінного гравця на кіноринку. Щоб повністю стати нашлях розвитку, вважаю, щонеобхідно потурбуватися продороге кінообладнання.

-Відколи почали помічати позитивні зрушення?

-Ці зміни відбулися з приходом нового глави Держкіно. Коли Філіп Іллєнко очолив дану структуру, почалось активне фінансування українського кінематографу. На сьогодні, кожних 3 місяці виходить 1-2 цікавих та якісних  українських фільми, тому все залежить від фінансування.

-Короткометражні фільми набувають дедалі більшої популярності, а з чим це пов’язано?

-Продовжуваність короткометражок від 5 до 20 хв, в порівняння з повноцінним фільмом, який йде протягом 1,5-2,5 год. Плюс короткометражних  фільмів ще й тому,що автор намагається за свої 5-20 хвилин викласти увесь сюжет фільму і глядач дивиться його на одному подиху, тим більше, на фестивальних показах вони постійно змінюються. Якщо протягом 20 хвилин ми дивимося короткометражний екшен, то потім 15 хвилин переглядаємо комедію, тобто постійно, протягом 1,5 години в людини змінюється настрій, а разом із ним і ставлення до сюжетів.

-Який короткометражний фільм Вас найбільше вразив?

-Чесно кажучи, мені всі фільми подобаються. Коли проходить фестиваль короткометражного кіно, для мене 1,5-2 годинипроходять, наче дві хвилини. Під час підготовки програми фестивалю ми лише переглядаємо трейлери, а повністю фільм дивимося в день показу, адже нам цікаво знаходитися серед глядачів і спостерігати за їхніми емоціями та робити висновки, стосовно їхніх вподобань. На фестивалі американського кіно «Незалежність» мені найбільше сподобався фільм про двох друзів (здорового та з тяжкою формою неврології). Фільм показує істинну цінність дружби і коли проходила презентація у багатьох текли сльози.

-За вашими спостереженнями, які фільми найбільше подобаються глядачам?

-Зараз найбільшою популярністю користуються комедії. Люди просто хочуть відволіктися від сірих буднів та розслабитися.

 

1

 

-У чому полягає позитив організації фестивалів?

-По-перше – це досвід. По - друге – спілкування з глядачами. Думка глядача для нас дуже важлива, тому що на цьому формується подальший досвід з підбору фільмів. Гадаю, що за два роки ми показали відповідальність та серйозність підходу, адже до нас почали звертатися організації, які цікавляться фестивальним кіно.

-Ваш проект досить успішний, а що входить у плани на майбутнє?

-Плани у нас як у Наполеона. Найближчим  часом плануємо піти у відпустку, тому що вжевтомилися як фізично, так і морально. Плануємо реалізувати багато цікавих та масштабних фестивалів. На вересень-жовтень уже підготовлені програми фестивалів, які ми будемо проводити. Один фестиваль проходитиме взагалі вперше. Зараз йде опрацювання концепції цього фестивалю, тому що ми хочемо показати не тільки фільм, але й провести майстер класи, концерт, виставку, а це потребує часу, адже все буде взаємопов’язано. Хотілося б вийти і на міжнародний рівень, але відчуваємо, що треба ще набратися досвіду.

 

Альона Руденко

 

 

Оставить комментарий
ФИО *
Контактные телефоны
Текст сообщения *
Ваш e-mail *
captcha

Поля, отмеченные *, являются обязательными для заполнения