Державному інституту НІОХІМ — 95 років!Державному інституту НІОХІМ — 95 років!

З нагоди такої поважної річниці «Губернія» звернулася до директора інституту-ювіляра пані Ірини Довгалюк з низкою запитань, що стосуються минулого, сьогодення та, звісно, майбутнього славетного НІОХІМу.

 

Визнаний флагман вітчизняної хімічної галузі

— Ірино Григорівно, інститут НІОХІМ, який Ви очолюєте, відзначає 95-річний ювілей. Що головне Ви хотіли б сказати про інститут, як би Ви його презентували тим, хто про нього взагалі нічого не знає?

— Я думаю, що про наш інститут, який має гучне ім’я Державна установа «Державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії» (НІОХІМ) знають всі, хто має хоча б якесь відношення до хімії.

Дата створення інституту — 21 вересня 1923 року. І от вже 95 років НІОХІМ є провідною науковою установою по створенню та реконструкції виробництв кальцинованої соди, натрію бікарбонату (харчова сода) та інших продуктів основної хімії. У сфері наукової компетенції інституту знаходиться понад 60 хімічних продуктів. Саме наш інститут розробив фундаментальні фізико-хімічні основи содового виробництва. Саме наш інститут був генеральним проектувальником всіх заводів з виробництва кальцинованої соди та продуктів на її основі на всьому пострадянському просторі.

Багаторічні традиції досвіду, створена в інституті наукова школа з розроблення нових і модернізації діючих виробництв хімічної промисловості, як в Україні, так і далеко за її межами, дозволяють в теперішній час інституту бути широко затребуваним на міжнародному ринку інжинірингових послуг. Ми впевнено розширюємо географію проектів, успішно співпрацюємо з підприємствами Німеччини, Польщі, Індії, Туреччини, Ірану, Саудівської Аравії.

НІОХІМ проводить активну та ефективну стратегію розвитку. Станом на сьогодні загальний обсяг контрактів складає понад 1,3 мільйона доларів. Майже на 90% сформовано портфель проектів на наступний рік згідно до фінансового плану установи. Інститут є державною установою, що не фінансується з державного бюджету, натомість самостійно успішно виконує свої фінансові плани, є справним платником податків.

Україна може пишатися нашим інститутом, бо НІОХІМ має беззаперечний авторитет як наукова та проектна установа на міжнародному ринку виробництва кальцинованої соди. Рейтинг інституту є надзвичайно високим — завдяки незмінній ефективності діяльності нашої науково-технічної установи, що робить знаною українську наукову школу та сприяє зростанню авторитету України на міжнародному рівні.

 

— Які, на Вашу думку, досягнення інституту за останні роки є найбільш значними?

— Одним із найбільш значних досягнень інституту за останні роки стала розробка карбонізаційної колони для содового виробництва, яка за продуктивністю та параметрами роботи значно перевищує рівень кращих світових аналогів. Її конструкція розроблена на замовлення однієї з провідних європейських компаній — компанії Soda Polska Ciech S.A. Впроваджено унікальне ноу-хау, що включає не тільки конструкцію колони, але й цілу низку технологічних прийомів ведення процесу, новітню філософію автоматизованого керування, що дозволило замовнику підвищити продуктивність колони на 30-35%, отримати збільшення коефіцієнта використання сировини, знизити витрату пари, та суттєво зменшити собівартість продукції. Контракт успішно завершено, колона освоєна та прийнята до експлуатації. Планується отримання ліцензійних платежів за використання документації та ноу-хау при виготовленні наступних одиниць устаткування.

Ще одним із значних досягнень інституту є розробка проектної документації для будівництва содового заводу в Індії. Це — перший проект содового заводу, здійснений інститутом за роки незалежності України. Останнім часом ми переважно займалися модернізацією існуючих виробництв. Покладене в основу проекту унікальне ноу-хау, розроблені технічні рішення отримали найвищу оцінку як самого індійського замовника, так і залучених ним міжнародних експертів.

Згідно з розробленою нами документацією в Індії побудовано гігантський завод потужністю 1 млн. тонн кальцинованої соди на рік. Від травня цього року наші провідні спеціалісти постійно перебувають на майданчику заводу, надають необхідні науково-технічні консультації, перевіряють реалізовані в «металі» технічні рішення на відповідність нашим вимогам, контролюють хід робіт з автоматизації технологічної частини виробництва соди. Крім того, постійно проводяться семінари та ведеться навчання технічного персоналу нового заводу. Все це здійснюється в рамках надання технічної допомоги в ході пуско-налагоджувальних робіт, освоєння виробництва та досягнення гарантійних показників виробництва.

Станом на сьогодні успішно проведені технологічні випробування в багатьох відділеннях содового виробництва, і ми сподіваємося, що до дня народження нашого інституту ми отримаємо в подарунок від індійського партнера запуск содового заводу та зразок першої партії кальцинованої соди.

Ще одним значним досягненням НІОХІМ є підписання контракту з другим у світі за обсягом виробництва кальцинованої соди — компанією ТАТА Кемикалз (головний офіс Мумбай, Індія). Особливої уваги заслуговує той факт, що незважаючи на те, що ТАТА Кемикалз має свій профільний дослідний інститут, роботу було доручено українському інституту.

Сфера нашої діяльності останнім часом розширюється також за рахунок надання експертно-консультаційних послуг. Так, приміром, у травні ми уклали контракт із замовником із Саудівської Аравії на аналіз та ревізування технічної документації виробництва кальцинованої соди та хлориду кальцію, яка була розроблена інжиніринговою компанією з Китаю. Замовники мають певні побоювання щодо оптимальності технічних рішень та з метою мінімізації своїх фінансових ризиків бажають мати компетентну експертну оцінку. Звернення саме до нас свідчить про високий міжнародний рейтинг та нашу затребуваність як науково-дослідної та проектної фірми хімічного профілю.

Ще одним показником високої оцінки наших досягнень є запрошення та участь в Міжнародних спеціалізованих конференціях, «круглих столах», виставках. Зокрема, на Всесвітній конференції «World Soda Ash» в Дубровніку (Хорватія) , яка проходила 19-22 вересня 2017 року, НІОХІМ виступив не тільки як партнер, а й як спонсор заходу. Інститут традиційно приймає участь в Міжнародній хімічній виставці «АСНЕМА» у Франкфурті-на-Майні в Німеччині. Участь у конференціях, виставках суттєво сприяє розширенню міжнародного співробітництва в галузі основної хімії.

— Чи працює зараз НІОХІМ на ринку проектних послуг в Україні, з огляду на певний економічний спад в галузі хімічного виробництва?

— Так, на жаль, хімічна промисловість в Україні перебуває в кризовому стані, чимало підприємств закривається, інші вимушені перепрофілюватися. Але й сьогодні, у важкі для нашої країни часи, ми не зупиняємося, ініціюємо бізнес-концепції, знаходимо однодумців та втілюємо в життя нові прогресивні ідеї.

Так, наприклад, на виконання державної програми по зниженню використання фосфатів у складі синтетичних мийних засобів інститут розробив та запантетував власну технологію виробництва синтетичної трони — компонента, альтернативного фосфатам у складі СМЗ. Синтетична трона в порівнянні з фосфатами полегшує виполіскування білизни і не викликає алергічних реакцій, подразнення шкіри рук та органів дихання. Рекомендується у складі виготовлення порошків, що застосовуються для прання дитячих речей з перших днів життя малюків. Цей продукт широко використовується в США, Канаді, Японії та в інших розвинутих країнах світу, де введено законодавчі обмеження на застосування фосфатів.

І в Україні теж нарешті запустили виробництво синтетичної трони. Нашим партнером стало підприємство ВАТ ЧПКФ «Полімер» із Запоріжжя. Його власник, Завгородній Василь Іванович, ініціативна та творча людина, зацікавився проектом, оцінив його актуальність та своєчасність. На вільній площі виробництва, з урахуванням максимально можливого використання існуючого та незадіяного обладнання, створено та за підтримки інституту освоєно виробництво синтетичної трони, що за своїми показниками суттєво перевищує продукт, отриманий з природної сировини. Потужність створеного виробництва дозволить забезпечити потребу України в безфосфатних пральних порошках. Ведуться переговори з регіональними виробниками мийних засобів Харківської області про використання трони замість імпортованої продукції. Кілька розробок в інших напрямках з метою їх реалізації в Україні перебувають зараз у процесі обговорення з потенційними інвесторами.

 

З думкою про вітчизняну економіку

— Ірино Григорівно, як Ви казали раніше, саме кальцинована сода є одним із провідних напрямків діяльності вашого інституту. Але сьогодні кальцинована сода в Україну імпортується, виробництво скла в зв’язку з цим — скорочується. Прокоментуйте, будь ласка, ситуацію.

— Створення нового виробництва кальцинованої соди в Україні в рамках індустріального парку — одна з головних бізнес-ідей інституту, в яку я персонально вкладаю багато енергії та зусиль. Ще 2015 року НІОХІМ вийшов з ініціативою щодо реалізації Програми зі зниження залежності національної економіки від імпорту, в тому числі кальцинованої соди. Під егідою Харківської обласної державної адміністрації було проведено круглий стіл на тему «Імпортозаміщення, як стратегія розвитку хімічної промисловості в Україні», результати обговорення якого знайшли своє продовження на рівні Мінекономрозвитку України.

З огляду на те, що індустріальний парк є одним з найефективніших інструментів розвитку регіональної економіки, НІОХІМ запропонував створити індустріальний парк з базовим підприємством — виробництвом кальцинованої соди. Потужність виробництва 400 тис. тонн на рік забезпечить потреби національного внутрішнього ринку з урахуванням перспектив зростання економіки. Оптимальним та майже безальтернативним майданчиком будівництва є територія колишнього содового заводу в місті Слов’янськ Донецької області. Там є достатні запаси хлориднонатрієвої сировини, функціонує кар’єр карбонатної сировини, збережений шламонакопичувач, є необхідні водні ресурси.

 

У складі індустріального парку поруч з виробництвом кальцинованої соди ми пропонуємо створити виробництва супутніх продуктів — харчової соди, хлориду кальцію, синтетичної трони, та інших, які станом на сьогодні теж імпортуються. Одним з найважливіших аргументів на користь створення в Слов’янську індустріального парку є також необхідність рішення соціальних проблем в регіоні, що постраждав під час АТО, відновлення регіональної економіки. Слов’янський індустріальний парк забезпечить створення понад 1500 робочих місць, буде побудовано 50 тисяч квадратних метрів житла.

Але всі ці завдання не можуть бути розв’язані без допомоги держави, яка має створити комфортні умови для розвитку бізнесу в регіоні шляхом надання податкових пільг та створення необхідної інфраструктури. Зовсім недавно ми презентували наш проект новому керівництву Донецької обласної адміністрації, сподіваємося на підтримку і з боку місцевої влади.

 

Ще один вектор розвитку — виробництво

— Останнім часом до Вашого інституту приєднано низку інших підприємств. Розкажіть будь ласка , про свої виробничі філії.

— У січні 2016 року НІОХІМ, що підпорядкований Мінекономрозвитку, постав перед неординарним економічним викликом — Кабінет Міністрів України своїм розпорядження передав науковій установі майно хіміко-металургійної фабрики (ХМФ) в селищі Донське Волноваського району Донецької області.

Це майно понад 15 років використовував металургійний гігант — Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча. У зв’язку із закінченням терміну безоплатного використання державного майна, держава мала прийняти рішення щодо прийняття його у своє підпорядкування та передачу певному державному підприємству. Так наш інститут, що має науково-технічний профіль діяльності та перебуває в місті Харкові, отримав в управління «металургійну спадщину» радянських часів у Донецькій області.

Перед нами постало надзвичайно складне завдання збереження державного майна на території зони проведення АТО (зараз ООС). Крім того, потрібно було терміново розв’язувати соціально-побутові проблеми самого населеного пункту: ліквідована ХМФ була містоутворюючим підприємством (забезпечувала роботою 50% населення селища та підтримувала існування всієї житлово-комунальної сфери). Ліквідувавши свій структурний підрозділ, ПАТ «МКК ім. Ілліча» повністю закрило виробництво та звільнило всіх працівників, що спричинило надзвичайну соціальну напругу та зростання злочинності. Роботу втратили майже 900 осіб. За таких умов ми розпочали свою роботу в селищі Донське. Результатом, за відсутності будь-якої фінансової підтримки, стало створення нового підприємства, нашої філії — Хіміко-металургійного заводу (ХМЗ), який за 2,5 роки вдалося вивести в прибуткові.

Зараз у ХМЗ налагоджено виробництво порошкового дроту, розгорнуто нове для підприємства виробництво металургійних сумішей, випускаються металоконструкції. Запущено виробництво нових зварювальних електродів, реалізується проект переробки промислових відходів, що містять полешпатову сировину. Науковий колектив НІОХІМ розробляє програму переробки лежалих відходів (шламів) для використання в металургійному виробництві. Зараз на заводі працюють та отримують стабільну зарплату близько 400 осіб. Одночасно з розв’язанням проблем розвитку виробництва, на фоні зростання соціальної напруги в регіоні, були вирішені нагальні питання забезпечення населення житлово-комунальними послугами: водо- та теплопостачанням, що для цього регіону є одним з найважливіших показників довіри людей до держави.

Наш досвід щодо розв’язання складних завдань в умовах функціонування підприємства в зоні АТО (ООС) є прикладом для наслідування з вирішення проблеми, що потребує особливої уваги з боку Держави — створення робочих місць, як інструмент стабілізації ситуації в регіоні.

 

 

— Чим, на Вашу думку, визначається ефективність науково-виробничої діяльності інституту?

— Ефективність науково-технічної діяльності визначається об’ємами підписаних контрактів, що є показником затребуваності на ринку інжинірингових послуг. Інститутом забезпечена незалежність інноваційних вітчизняних розробок содового виробництва від зарубіжних технологій. За останні три роки інститут в цій галузі продав понад 10 технічних «ноу-хау» та розробок з рівнем вище світових аналогів або відповідним до них.

Все це знайшло своє відображення в підписаних контрактах, а це, в свою чергу, — надало можливість для суттєвого підвищення заробітної плати. Так, за період від початку року зарплата виробничого персоналу зросла майже на 50%, і ми не плануємо зупинятися на цьому.

 

 

— Як Ви оцінюєте рівень підготовки молодих спеціалістів, що приходять в інститут?

— Починаючи з 2015 року, кількість молоді в складі інституту істотно зросла, і станом на сьогодні становить близько 40%. На жаль, ми не завжди задоволені рівнем теоретичної підготовки молодих спеціалістів. Але кадри, як відомо, вирішують все. Саме тому ми приділяємо велике значення роботі по підготовці молодих кадрів. В інституті постійно працюють курси з навчання найсучаснішим програмам проектування, в тому числі за програмами «Autodesk AutoCAD Plant 3d», «Plant 3d max» та інші. Регулярно проводяться заняття з підвищення знань в області технічної англійської мови. Ефективно працює школа наставництва. Саме така кадрова політика дозволяє нам зберегти наукову школу, створює умови для подальшого розвитку наукових традицій досвіду та якості діяльності.

— Дозвольте привітати Вас і очолюваний Вами колектив з 95-річчям інституту НІОХІМ. Бажаємо творчого натхнення і подальших успіхів!

— Щиро дякую. Я впевнена, що до сторіччя інституту ми зможемо звітувати ще більш значимими досягненнями.

 

Оставить комментарий
ФИО *
Контактные телефоны
Текст сообщения *
Ваш e-mail *
captcha

Поля, отмеченные *, являются обязательными для заполнения