Новости09.07.2020  Чому харків’яни нічого не знають про “тремпель”: розвінчуємо одну легенду


Якщо людина розуміє, що означає “тремпель”, то вона точно з Харкова. Водночас ніхто не знає, звідки пішло це слово. Народна творчість створила легенду про фабриканта Тремпеля. Розповідаємо, чому ця історія не проходить тест на науковість.

Чому харків’яни нічого не знають про “тремпель”: розвінчуємо одну легенду

 

Суть легенди

Легенда існує в декількох варіантах. Наприклад, від когось можна почути, що місцем подій був Бєлгород, а не Харків. Але основа сюжету незмінна.

У ХІХ столітті в Харкові існували фабрики з пошиву одягу, що конкурували між собою. Власником однієї з них був німець Тремпель. Аби обійти конкурентів, він почав додавати до свого одягу дерев’яні вішалки для одягу — тремпелі. 

На цих вішалках фабрикант друкував власне ім’я. Вдячним харків’янам настільки сподобалась ідея, що вони стали називати вироби відповідно до напису — тремпелями.

Цей сюжет не здається таким фантастичним, якщо згадати, що такі речі, як олів’є, ватман, маузер та сендвіч також носять ім’я своїх винахідників.

У чому проблема легенди?

По-перше, ніхто не знає такого фабриканта. Прізвище Тремпель у просторі Російської Імперії зустрічається лише раз, а саме: А. А. Тремпель був автором брошури “Короткий опис Троїцької економії”. Про сам твір нічого не відомо.

Дослідники дізналися про її існування через треті руки. Зокрема, Оксана Виростокова зробила посилання на неї у своїй дисертації. Наразі твір зберігається в архівах Курська, тому дослідити його харківським ученим проблематично.

Із цієї короткої згадки важко дійти висновку про те, чи був цей Тремпель підприємцем. 

Легенда описує Тремпеля  як фабриканта.

По-друге, ніхто не знайшов товарного знаку тремпелів. Якщо конкретний продукт дав ім’я цілому  виду товарів, то він мав бути по- справжньому популярним. Тобто ми всюди б знаходили тремпелі з фірмовою позначкою або написом. Проте знайти їх не вдалося.

Немає згадки про тремпелі й у промислових збірниках Російської Імперії, аналогах сучасних каталогів.

Фото тремпеля

В інтернеті є лише одна фотографія тремпеля, що повинна довести справжність цієї легенди. Уперше її опублікували у спільноті Вконтакті “Старий Харків”. Адміністратор сторінки потім зізнався, що знайшов світлину на аукціоні molotok.ru.

Дослідники переконують, що деревина виробу занадто світла, як для речі ХІХ століття.

Те саме фото, на якому, ніби-то, зображено оригінальний тремпіль.

Німці все ж таки причетні

Існує й інша теорія походження слова “тремпель”. У німецькій мові є таке слово, як “дремпель”. Це будівничий термін, що означає висоту стіни під скосом даху на горищі.

Схематичне зображення “дремпеля” з боку може нагадувати наш “тремпель”.

На той час у Харкові проживало багато  німців, тому запозичення з їхньої мови не є дивиною. Проте ця теорія хоч і здається логічною, але довести її не виходить.

Висновок

Фабриканта Тремпеля не існувало, як власне і цієї торговельної марки. Ймовірно, слово запозичене з німецької мови.

 


← Вернуться обратно