Новости



30.06.2020  Катування в Україні: поради, статистика, факти


26 червня Україна разом з усім світом відзначає День допомоги жертвам катування. Не зважаючи на підписання всіх необхідних актів, боротьба з цим явищем залишається лише на папері.

Катування в Україні: поради, статистика, факти

 

Катування заборонені 3 статтею Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Крім того, це право вважається абсолютним. Це означає, що його не можна обмежити ні за яких обставин. Фактично, заборона катувань стоїть навіть вище, ніж  право на життя. 

Проблему катування в Україні обговорили в Харківському пресклубі. Спікерами виступали: Андрій Гайдабрус — керівник ГО “Комплексна Психологічна Допомога”, Сергій Кузьменко — регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області та Олександр Фролов — головний спеціаліст Харківського бюро правової допомоги.

Місця позбавлення волі

Найчастіше жертвами стають особи, що відбувають покарання у вигляді позбавлення волі. Аби зафіксувати ці факти, проводяться моніторинги. Про них розповів Сергій Кузьменко. Зокрема, він сказав: “2019 року було проведено загалом 711 моніторингових візитів до місць несвободи секретаріатом Уповноваженого ВРУ з прав людини”.

До моніторингових візитів залучається і громадськість. За 2019 рік кількість громадян, що долучились до перевірок, зросла до 175 осіб.

Результати цих перевірок наступні: “Розглянуто 775 повідомлень громадян, які перебували в місцях несвободи. За результатами було розпочати досудове розслідування у 73 кримінальних провадженнях”, — говорить Сергій.

На изображении может находиться: 1 человек, сидит

Домашнє насильство

Під ознаки катування інколи може потрапити й домашнє насилля. 

Основний інструмент захисту жертви — обмежувальний припис. Він мінімізує контакт жертви з кривдником, забороняє наближатись до житла жертви або телефонувати їй. 

Проте його видають тільки за рішенням суду. Від моменту заяви до видачі обмежувального припису проходить деякий час, протягом якого жертва знаходиться у небезпеці. Для цього існує тимчасовий припис. Про нього розповів Сергій Фролов.

“Коли є реальна загроза життю і здоров’ю людини, вони (поліцейські — ред.) можуть видавати терміновий припис, але він має строк менше ніж обмежувальний. Він видається на 10 днів”.

На изображении может находиться: один или несколько человек и текст

Крім того, працівники Харківського бюро правової допомоги надали поради, як боротись із психологічним насильством, яке дуже важко довести в суді. Достатніми доказами будуть: аудіо- та відеофіксація та свідчення очевидців.

На изображении может находиться: 2 человека, люди сидят и текст


← Вернуться обратно