Новости27.05.2020  Токсичний позитив: чому іноді корисно сумувати


Ми не завжди здатні контролювати свої емоції. Усе, що ми в змозі зробити, — це приймати їх.

Токсичний позитив: чому іноді корисно сумувати

 

Шаблонні фрази: «Не переймайся, усе буде чудово!», «Жени ці погані думки!», «Нічого страшного не сталося», — це не позитивне мислення, як думає більшість. Психологи називають такий підхід токсичною позитивністю, яка не тільки не приносить користі, а й забороняє відчувати справжні емоції.

Невже позитив — це погано?

Токсична позитивність — це перебільшено оптимістичне ставлення до життя, беззаперечне табу на власні негативні емоції та скептичне відношення  до чужих негараздів. А ось справжнє позитивне мислення, безумовно, корисне. Це ймовірніше: «Я дозволяю собі переживати будь-які емоції для власного розвитку. Я фокусуюся на чеснотах, а не на недоліках». За такого бачення світу людина легше знаходить різноманітні шляхи вирішення проблем, не боїться себе та своїх почуттів, робить життя більш змістовним і наповненим радощами. А ще менше тривожиться, краще спить та переносить хвороби.

Підводні камені токсичної позитивності

Проблема в тому, що коли ви ігноруєте «погані» думки і почуття, вони нікуди не зникають, а, навпаки, накопичуються «всередині», бажаючи якось вирватися назовні. У довгостроковій перспективі вони можуть загрожувати депресією, апатією, роздратуванням, а «в подарунок» — виникне почуття постійної провини за це перед собою та оточуючими.

Заборона на почуття

Будь-які емоції мають право на існування. А ви — на вираження справжніх почуттів. Загнавши вглиб біль, гнів, образу, тугу і розчарування означає підміняти їх картонною позитивністю. Безслідно таке «пакування» не проходить: ігнорування справжніх емоцій змушує відчувати себе нещасним і викликає стрес, хандру, у деяких випадках навіть депресію.

Знецінення чужих переживань

Якщо людина скаржиться на щось, їй хочеться бути почутою. Шаблонні фрази на кшталт «не думай про погане», «все обов"язково налагодиться» її по-справжньому не втішать. Тільки змусять повірити, що власні переживання і труднощі не мають значення, а вона взагалі якась неправильна, якщо відчуває настільки сильні емоції через такий дріб"язковий привід, бо Ніхто інший не розуміє цих переживань.

Уникання вирішення проблем

Згадайте хоча б один приклад зі свого життя, коли ви втікали від вирішення проблеми фразами: «Все зміниться на краще», «Нічого страшного» або «Все пройде, бувало й гірше». Напевно, кожен може нарахувати таких у своєму багажу з десяток. Цими словами ви начебто звільняєтесь від відповідальності за ситуацію, проте залишаєте «непосильну» ношу прихованого негативу.

Виправдовування дій інших

«Це все не навмисно, він хороша людина, потрібно його пробачити», «У неї найкращі спонукання, просто характер складний, краще не ображатися і помиритися». Якщо вам систематично роблять боляче, позитивне ставлення до ситуації (тобто її ігнорування) може дорого обійтися. Ви будете постійно вибачати кривдників, йти їм назустріч, переконувати себе, що все добре, і застрягнете в нещасливих відносинах, які підірвуть вашу самооцінку і ментальне здоров"я.

Як урятуватися від токсичної позитивності?

Варто запам’ятати, що емоції — не «погані» і не «хороші». Вони не тільки допомагають нам самим краще орієнтуватися в цьому світі, але й служать джерелом важливої інформації для оточуючих. Коли нам сумно, близькі намагатимуться підбадьорити нас. Коли нам соромно, люди радше будуть готові пробачити.

Дозвольте собі та іншим відчувати всю палітру емоцій

Психологи вважають, що потрібно дозволити собі мислити негативно, адже такі емоції абсолютно нормальні. Пригнічувати марно — можна тільки прийняти, дозволити собі їх відчувати і визнати, що ви маєте на них повне право. Цей процес ще називають валідацією почуттів.

З іншими людьми така система також працює. Задавайте питання, які допоможуть іншим виговоритися. Навіть просте: «Як ти себе почуваєш?», —допоможе зняти блок і позбавити сорому. У такий спосіб ви даєте зрозуміти, що готові слухати. Замість використання позитивних афірмацій спробуйте висловити свою турботу та співчуття.

Дійте, аналізуйте, розвивайтеся          

Після того, як ви дали волю емоціям, подумайте, чому вас може навчити ця ситуація? Який зиск ви отримаєте від її вирішення? Такий підхід називається проактивним.

Якщо людина проактивна, вона не починає тонути в негативі («Мене не беруть на роботу, я невдаха, у мене нічого ніколи не вийде»), але й не ховається за безглуздою і непродуктивною позитивністю («Нічого! Все обов"язково налагодиться!»). Вона визнає ситуацію, бере на себе необхідну відповідальність та концентрується на подальших діях: «Так, мене не взяли, це сумно. Але тепер я знаю, чому потрібно навчитися, щоб отримати роботу мрії. Найближчим часом я знайду курси або стажування та почну вчитися». Така позиція піднімає настрій, дає енергію і допомагає виходити зі складних ситуацій.← Вернуться обратно