Новости22.05.2020  Слеш-карьєра: як поєднувати професії та бути успішним?

 

Світ змінюється так швидко, що професія, яку ви зараз отримуєте в університеті, буквально через кілька років може просто зникнути. Уникнути проблеми можна лише обравши непростий шлях слеш-кар’єри.

Економіка слеш-кар

 

Уявіть собі, що ви працюєте, наприклад, бібліотекарем, а раз на тиждень — водієм таксі. Здається, ну дурість же! Навіщо виконувати ще одну додаткову роботу, чи не краще спокійно собі в бібліотеці укладати картотеку, або, навпаки, сконцентруватися на ремеслі таксиста?

І ось несподівано вашу книгозбірню повністю переводять в електронний формат. Комп’ютери звели нанівець попередню роботу, але це не біда, бо ви одразу сіли за кермо таксі. Усім відомо, що жоден автопілот не довезе людину так швидко й безпечно, як гарний водій.

Це малореалістичний, але дуже показовий приклад, так званої, «слеш-кар’єри». Якщо говорити просто, то слеш-кар"єра — це поєднання кількох різних робіт. Зауважимо, наша економіка настільки швидко змінюється, що іншого шляху в майбутньому просто не існуватиме.

Зарабатываю 60 000 рублей в месяц»: откровения таксиста

Як з’явилася ідея слеш-кар’єри?

Людина, про яку ми згадували,за професією, так би мовити, «журналіст-таксист». Писати це слово, звичайно, треба через дефіс, але можна й через скісну риску: «журналіст/таксист». А знак «/» якраз і називається «слеш». 

Журналістка Марсі Албохер ще 2007 року в книзі “One Person / Multiple Careers” (“Одна людина / багато кар"єр”) увела в обіг цей термін. Написати книгу її надихнула прокурорка Анджела Вільямс, із якою Албохер познайомилась 2000 року на конференції жінок-юристок. Сама Вільямс перед початком зустрічі попросила не обговорювати її офіційну біографію, що зазначена в програмі форуму. Тож замість розповіді про її прокурорські досягнення асистент Вільямс відправив організаторам історію її діяльності як баптистської священниці.

One Person/Multiple Careers, Marci Alboher - Kupindo.com (56253931)

Албохер зацікавило, як Вільямс поєднує ці дві роботи. На що прокурорка-священниця відповіла: “Уранці я саджаю їх до в"язниці, а вечорами молюся за них”. 

Тривале спілкування жінок і стало матеріалом для написання книги Албохер. 

Якщо заглибитись в історію, то виявиться, що не все так просто. Ще в Італії епохи Відродження, ідеалом людини вважався “полімат”, тобто особа з широким кругозором і всебічними знаннями, які допомагають вирішуватиє різні проблеми й впливати на хоча б одну зі сфер, з якої вона  вважається фахівцем. До “поліматів” відносять, наприклад, художника, інженера, письменника, винахідника і музиканта. Леонардо да Вінчі.

А що там на заході?

У Франції, наприклад, 2015 року налічувалося 4,5 млн людей, які об’єднували дві професії. А це майже 16 % від усіх громадян працездатного віку. У США, за підрахунками Freelance Union, до 2027 року більше половини населення буде займатися фрілансом паралельно з основною роботою.

Что такое фриланс: как работать на себя — Work.ua

Чому це так популярно?

По-перше, працедавцям це вигіднио, адже тим, хто працює в режимі слеш-кар’єри, не потрібно оплачувати повний соціальний пакет, страховку, лікарняний і понаднормові. Переважно, вони  працюють не на повну  ставку або навіть без офіційного працевлаштування.

По-друге, незмінна професійна ідентичність, обрана раз і назавжди, заважає адаптуватися до економічних змін. Раптовий  технологічний прорив може швидко позбавити роботи, замінивши вас на машину. Іноді паралельна діяльність не приносить великих коштів, принаймні одразу, тож доводиться працювати й на основній роботі. А поки ви отримуєте досвід на основному робочому місці, уже й ваше “хобі” починає приносити достатній дохід. Зручно ж!

По-третє, уміння поєднувати кілька серйозних захоплень — ознака високої самодисципліни. До того ж, поєднуючи два напрямки, ви отримаєте нетиповий набір навичок, який може стати в нагоді на новій роботі. Усе це дуже цікавить потенційних рекрутерів.

А в чому недоліки слеш-кар’єри?

Слеш-кар’єра може змусити вас замислитися, який напрямок діяльності обрати. Окрім цього, ви не обов’язково станете висококваліфікованим фахівцем. Також у вас, мабуть, не буде багато вільного часу, адже з кожним днем хобі подвійна робота, якщо ви хочете ньому мати гарні результати, “з’їдатиме” весь ваш час.

ЯК LEAN ДОПОМАГАЄ УНИКНУТИ СТРЕСУ

Вхід до безвиході

Здається, недоліків більше, ніж переваг, проте це не означає, що слеш-кар’єра не має майбутнього. 

Світ змушує нас постійно змінюватися. У нас просто немає альтернативи, адже сучасна людина має постійно отримувати гроші для забезпечення себе і близьких, тож доводиться шукати варіанти заробітку. Для тцього необхідно розвиватися і вчитися. 

Безкоштовне якісне навчання у більшості країн світу вже залишилося в минулому.

Тож, увійшовши в еру різких змін суспільства та ринкової економіки, ми просто зобов’язані обирати для себе шлях слеш-кар’єри. І чим раніше ми це зрозуміємо, тим краще.


← Вернуться обратно