Новости01.11.2019  Плюси та мінуси євроінтеграції

 

 1

1.11.2019 у Харківському прес-клубі відбулася пресконференція,  присвячена Дню народження Європейського Союзу. Це об"єднання було створене 1 листопада 1992 року на основі Маахстритського договору. Отож, цей привід журналісти використали для того, щоб поспілкуватися з експертами, які добре обізнані з політикою Європейського Союзу та процесами євроінтеграції в Україні. Такими експертами стали професор НТУ ХПІ і експерт Team Europe,Тарас Данько, політолог і науковець Юлія Біденко та
координатор мережі євроклубів Харкова Володимир Сокол.


Україна рухається до Європейського союзу стрімкими темпами – після підписання Угоди про асоціацію, наступним кроком стало закріплення руху до ЄС на рівні Конституції. Проте остаточний вибір – іще попереду.
Треба також враховувати, що в самій Європі посилилися євроскептичні настрої. Великобританія стрімко йде до виходу зі співдружності, а в інших країнах ЄС все більшу популярність отримують партії євроскептиків.


Тарас Данько розповідає, що ідея розбудови такого союзу з"явилася ще після Другої світової з метою не допустити війни між Францією та Німеччиною. Проте, за його словами, в 90-х роках Європейський Союз в результаті еволюції став вільним внутрішнім ринком. Наступними етапами стало впровадження безвізового режиму і створення наддержавних органів, які мали вести власну економічну, політичну і соціальну політику.

Але для України, на думку експерта, ЄС цікавий передусім як ринок збуту – один з найбільших у світі. Російський ринок, зокрема, є в 15-18 разів менший за загальноєвропейський.

Наразі Україна вже має договір про вільний ринок з ЄС, але досі не є членом союзу. Вже на цьому етапі існують певні проблеми. Через підписання договору про зону вільної торгівлі з серйозними проблемами і обмеженнями зіштовхнулися експортери сировинної продукції – зокрема, металургії. Проте, за словами експертів, саме ці проблеми мають змусити експортерів сировини змінити специфіку виробництва і перейти на конкретні товари, а не сировину. Це має підвищити конкурентоспроможність української економіки – адже не секрет, що вироблена з сировини продукція коштує значно дорожче, аніж сама сировина.

1
Саме до такого стану прагне повернутися зокрема Великобританія. Справа в тому, що окрім економічної співпраці, важливим елементом існування ЄС є політична співпраця. Політолог Юлія Біденко розповідає, що якось її спитали, чим Європейський Союз відрізняється від Радянського. За її словами, «основною тезою моєї відповіді було те, що основою системи є… місцеве самоврядування і співіснування різних політичних систем… а також можливість депутатів різних держав обиратися до загальноєвропейського парламенту».

Проте, навіть такий централізм означає часткову втрату суверенітету. Однією з принципових позицій стала проблема мігрантів, яких Брюссель прагнув розмістити за квотами у більшості держав ЄС. Окрім цього політика стрімко переплітається з економікою – багата Великобританія має переслідувати не тільки власні економічні інтереси – бажання отримати прибуток, але й політико-економічні інтереси самого союзу – наприклад, підгодовувати біднішу Грецію чи Іспанію. Саме тому така політична інтеграція і не влаштовує Лондон.


А от Володимир Сокол, координатор євроклубів, пропонує відволіктися від фінансових питань. Він згадує про програму «Побудуй ЄС в Україні». «Подивіться на нашу молодь – інтелектуально і у всіх інших сенсах вона не гірша за європейську». Координатор євроклубів мріє передусім про обмін ідеями між Україною та ЄС для того, аби зробити успішною молодь – а значить і державу. І саме співпраця в рамках освіти, в рамках популяризації ідей прав людини та культури передусім для молоді є безцінною – а значить дорожчою за будь-які фінанси, говорить Володимир Сокол.

Головне питання, на думку експертів, полягає в тому, що шлях до нової України буде важким. Адже за всі переваги членства Україні доведеться платити нехай і короткочасними, але ризиками. І чи готове до цього наше суспільство – вирішувати українцям.

Переглянути відеозапис пресконференції можна за посиоланням:
https://www.facebook.com/serg.gurkov.3/videos/145047293498654/UzpfSTE1NjA0MjUyNDA4NDE5OTE6MjM2OTc5MzM5OTkwNTE2Nw/

 


← Вернуться обратно