Новости09.08.2019  Що робити у випадку насильства або знущання

 

У сучасному світі присутні, на жаль, насильство, знущання, навіть, тортури. Іноді це фізичній вплив, іноді - психологічний. В обох випадках людина, яка зазнала знущань, потребує допомоги. 8 липня у медіахабі Харківського пресклубу відбулася пресконференція «Насильство в сучасному світі. Як допомогти постраждалим».

 

1

 

Спікерами були Андрій Гайдабрус, заступник голови ГО «Комплексна психологічна допомога», Людмила Зана - психолог, Сергій Кузьменко - регіональний представник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області та регіональний координатор взаємодії з громадськістю уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області Олександр Міненков.

 

Говорили про те, яку допомогу надають особам, що постраждали від насильства з боку чиновників, правоохоронців та інших посадових осіб державних структур. Омбудсмени та активісти громадських організацій проводять регулярний моніторинг місць позбавлення волі, закритих медичних установ тощо. Під час цих візитів зазвичай виявляються негативні явища. Але це – невеличка частина реальної картини! Багато людей побоюються розповідати про свою біду, лячно скаржитися, щоб не погіршити свою ситуацію. Але все ж знаходяться й ті, хто хоче захистити свою людську гідність.

 

І тут же виникає нова проблема: людині надають психологічну підтримку, якщо потрібно забезпечують медичну допомогу. А розібратися в ситуації, щоб вона не повторилася при цьому, неможливо. Тому що люди не хочуть називати імена кривдників і взагалі погоджуються на діалог тільки за умови повної анонімності.

 

Постраждалих можна зрозуміти: ставши жертвою насильства, людина довго не може оговтатися, хочеться забути цей жах, як страшний сон.  Але турбує той факт, що посадові особи, що грубо поводилися з однією людиною і залишилися при цьому безкарними, повторятимуть свої ганебні дії знову, вже по відношенню до інших людей. Потрібно шукати вихід з ситуації, що склалася.1

 

Добре, що про виявлені явних порушень розпорядку та умов проживання у закритих медичних установах можна повідомити, не спираючись на чиїсь слова. Сергій Кузьменко розповів, що при відвідинах психоневрологічного диспансеру в Панютиному, представники офісу омбудсмену побачили жахливу картину: неслухняних пацієнтів замикали в приміщенні, де немає води і туалету, немає також і доступу свіжого повітря. На ліжках була відсутня постільна білизна. Зате був телевізор - його місяцями дивилися нещасні люди, замкнені в задушливій кімнаті. Про все це повідомлено у належні інстанції, є надія, що стан справ у цій установі тепер зміниться.

 

1Безсумнівно, є користь від такої роботи, та й прогрес помітно: кількість звернень збільшилася, все більше людей прагнуть захистити свої права, все більше людей отримують допомогу. За словами Андрія Гайдабруса, допомогу від психологів і медиків ГО «Комплексна психологічна допомога» вже отримали 26 осіб. Серед них - колишні ув"язнені, внутрішньо переміщені особи, що втекли зі своїх домівок від жахів війни та інші люди.

 

Активісти продовжують роботу, бо права і людська гідність є у кожного, навіть, якщо громадянин наразі потрапив до в’язниці. За усіх обставин люди повинні залишатися людьми і з повагою ставитися до інших, незалежно від того, по який бік грат знаходиться зараз людина.

 

Ольга Костяна

 


← Вернуться обратно