Монетизація житлових субсидій як шлях до підвищення ефективності та адресності соціальної підтримки


Тетяна Танчук
22.04.2019 

 1

 

Таким був мейнстрім  семінару-тренінгу для представників засобів масової інформації, організованого та проведеного Київським  прес-клубом Національної спілки журналістів України за участі фахівців Світового банку, Міністерства соціальної політики України  та Києво-Могилянської академії. Про що йшлося?

 

Монетизація житлових субсидій - це запровадження розрахунків за комунальні послуги «живими» грошима, коли кошти субсидії надходять безпосередньо громадянину, котрий сплачує ними за спожиті послуги. Цей процес передбачає перехід від безготівкових розрахунків бюджету з підприємствами-надавачами житлово-комунальних послуг до виділення коштів для сплати цих послуг напряму отримувачам.

 

Мета монетизації - створити прозорий механізм надання житлових субсидій та стимулювати громадян до економного споживання.

Сьогодні житловий сектор в Україні щорічно потребує 18 млрд кубів газу, енергоспоживання в нашій державі складає 200 кВт на один квадратний метр.  Тоді як в європейських країнах цей показник перебуває на рівні 50-80 кВт.

Водночас субсидія, яка тривалий час представляла собою віртуальні клірингові розрахунки, на практиці була  гальмом енергоефективності. Адже люди, які її отримували, не були зацікавлені у економії. Зараз Україна переходить на систему, яка сприятиме тому, щоб споживач сам керував енергоефективністю свого домогосподарства.

Надання субсидій у грошовій формі заохочуватиме отримувачів заощаджувати енергоресурси за рахунок підвищення енергоефективності, встановлення сучасного обладнання, утеплення житла тощо.

А також у перспективі дозволить домогосподарствам оплачувати закупівлі не тільки природного газу, а й інших видів палива (брикети, пелети, дрова, вугілля), які при поточній ціні газу використовувати набагато дешевше. Це дасть змогу у майбутньому знизити споживання природного газу.

Монетизація дає змогу обмежити корупційну складову, бюрократію і зловживання, адже кошти державної підтримки надходитимуть напряму тим, хто споживає послуги.

Виплати житлових субсидій у грошовій формі відповідають європейській практиці адресних субсидій, де такий підхід вже підтвердив свою ефективність.

Якщо говорити про  шляхи монетизації субсидій, то вона здійснюється за двома моделями: безготівкова грошова форма і готівкова форма.

Безготівкова грошова форма запроваджена для громадян, які вперше звернуться за субсидією в 2019 році.

За цією моделлю на кожного одержувача субсидій автоматично відкривається персональний рахунок в Ощадбанку для надходження житлових субсидій у грошовій формі.

Персональний рахунок має спеціальний режим використання – кошти з нього банк направляє на оплату послуг за спожиті одержувачами субсидій газ, тепло, електроенергію, воду та інші житлово-комунальні послуги.

Після закінчення опалювального сезону суми невикористаних коштів субсидії, які утворюються за рахунок економного споживання води, теплової енергії, газу та електроенергії, люди зможуть витратити на власні потреби.

Готівкова форма надання субсидій впроваджена для тих, хто вже отримував субсидію станом на кінець 2018 року. За цією моделлю субсидії виплачуються грошима безпосередньо громадянам, які повинні самостійно платити за спожиті житлово-комунальні послуги і, відповідно, в разі їх ощадливого використання, розпоряджатися сумами зекономленої субсидії.

Суми субсидії отримувачам-пенсіонерам виплачуються Пенсійним фондом України одночасно з пенсією - через пошту або банківський пенсійний рахунок. Решта одержувачів субсидій отримують виплати через особистий рахунок в Ощадбанку.

Безготівкова грошова форма і готівкова форма будуть реалізовуватися паралельно, і за результатами аналізу їх ефективності буде прийматися рішення щодо того, яким чином процес монетизації субсидій провадитиметься надалі.

Яка відповідальність чекає на тих , хто отримав кошти у рамках монетизації субсидії ,  використав їх не за призначенням і вчасно не сплатив за комунальні послуги?

Порядок надання субсидій передбачає наступні заходи:

- субсидія на наступний період не призначається, якщо є заборгованість по оплаті житлово-комунальних послуг більш ніж за один місяць на суму більш ніж 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- надання субсидії припиняється, якщо через заборгованість домогосподарству припинили надання хоча б однієї з послуг.

Громадяни, які отримали на руки кошти, але вчасно не сплатити за житлово-комунальні послуги, ризикують залишитися без субсидії, доки не сплатять борг.

Якщо отримувач має заборгованість понад один місяць на суму від 340 грн, субсидія на наступний період не призначається до погашення цього боргу. Після того як громадянин сплатить борг, субсидію буде перепризначено.

При цьому той, хто допускав прострочення оплати, маючи на руках кошти, отримані у рамках монетизації субсидії, буде надалі одержувати субсидію вже у безготівковій формі – такі доповнення до існуючого порядку зараз готує Уряд.

Якщо такий отримувач надалі сплачуватиме рахунки вчасно і дисципліновано, то вже з наступного періоду йому може бути поновлено виплату субсидії у готівковій формі.

Важливо, щоб у отримувача не було заборгованості за житлово-комунальні послуги станом на травень 2019, коли відбуватиметься перепризначення субсидій на наступний рік.

А тепер трохи про міфи щодо монетизації субсидій

Міф перший: від монетизації програють малозабезпечені верстви населення.

Насправді - все навпаки.

Якщо ми проведемо монетизацію і перейдемо до того, щоб ціна на газ була повністю ринкова, найбільше від цього виграють саме малозабезпечені верстви населення, оскільки вони зможуть отримати більше «живих» коштів.

А програють ті, хто багато споживає, тому що їм доведеться платити більше.

Водночас від монетизації виграє усе суспільство. Адже розподіл коштів стане прозорим, адміністрування більш якісним, а бюджетні кошти, призначені на надання соціальної допомоги, розподілятимуться саме тим, хто їх потребує.

Монетизація заохочуватиме енергозбереження та більш ефективне витрачання ресурсів.

Також розрахунок за спожиті послуги «живими» грошима відкриє шлях до розвитку конкурентного ринку постачальників газу, електроенергії, води тощо. Адже досі споживачі фактично «закріплені» за тим чи іншим монополістом.

Розвиток конкуренції і можливість вибору – це єдиний цивілізований шлях до підвищення якості послуг та зниження тарифів на них.

Міф другий:  монетизація  субсидій  призведе  до зростання інфляції .

За оцінками Міністерства фінансів та міжнародних експертів, монетизація субсидій не призведе до зміни рівня інфляції і не може на неї впливати.

По-перше, сума, яка виділяється, порівняно з іншими витратами бюджету не є значною.

По-друге, не формуються нові витрати або нові бюджетні трансфери. Тобто гроші, по суті, перерозподіляються і надходять безпосередньо населенню замість облгазів.

Це не сформує додаткові витрати, а просто знизить кількість корупційних схем в нашій країні.

Нагадаємо, що з березня 2019 року громадяни,  яким призначено субсидії,  вже почали отримувати "живі" гроші для сплати за житлово-комунальні послуги.

Всього ж у 2019 році на субсидії з держбюджету заплановано витратити 55,1 млрд грн.

 

 

 

 

 
← Вернуться обратноОставить комментарий


 


ФИО *
Контактные телефоны
Текст сообщения *
Ваш e-mail *
captcha

Поля, отмеченные *, являются обязательными для заполнения