Навчання – найкращий крок до усвідомлення гендерної рівності нацгвардійцями


Альона Руденко
27.09.2018 

 

Для побудови дійсно злагодженого демократичного суспільства важливо враховувати ті еволюційні елементи, які є необхідними реаліями часу. Ще років 10 тому багатьох українців, скоріше, відлякувало рідковживане слово «гендер», що в перекладі з англійської означає «соціальна стать», акцентуючи увагу саме на соціальній складовій. Сьогодення констатує особливу важливість та світову зацікавленість до теми гендерних відносин. Але однієї цікавості мало, потрібно доносити, говорити, ставити акценти і, що особливо важливо, залучати до дискусій молоде покоління.

 

Курсанти Національної Академії Національної гвардії України (далі – НА НГУ) переконалися на власному досвіді у важливості отримання знань, стосовно гендерних питань, адже одним із ключових у військовій сфері вже багато років поспіль є питання гендерної рівності. В рамках Програми Професійної підготовки Україна-НАТО для 55 курсантів НА НГУ було проведено інтенсивний курс, який включає в себе 4 модулі. Майбутні військові вже ознайомилися зі стратегічними комунікаціями, кризовим менджментом,  гендерними відносинами, а в листопаді на них чекає останній модуль із лідерства. Кожен модуль мав свої особливості, але питання гендеру викликали у більшості курсантів чи не найбільші дискусії.

 

Увага до гендерних питань збоку курсантів є цілком зрозумілим явищем, адже це не тільки цікава, а й досить актуальна тема для майбутніх військових, у цьому переконаний керівник Програми Професійної підготовки Україна-НАТО Ове Уруп-Медсен. Він, як ніхто інший, може поділитися досвідом, адже саме на роки його служби припали основні трансформаційні процеси, які відбувалися в Збройних силах Королівства Данії. Для нього дуже важливо бачити активну взаємодію між курсантами та експертами, адже гендер – це, перш за все, зміна ментальності, що потребує постійної та злагодженої роботи для досягнення позитивного результату, і Національна гвардія України (далі - НГУ) здатна бути рушієм цих процесів.

 

«Ми співпрацюємо з НГУ вже два роки і саме ці модулі є результатом нашої кооперації. Ключовим є те, що ми маємо підтримку як збоку полковника Володимира Грабчака і його керівництва в Києві, так і збоку командувача Академії. Це підтримка не словами, а дієвими кроками, що сприяє налаштуванню і побудові діалогу в напрямку євроатлантичної інтеграції»,- зазначив Ове Уруп-Медсен.

 

Одним із ключових шляхів для розвитку НГУ є активна міжнародна співпраця. За допомогою Програми Професійної підготовки Україна-НАТО було проведено ряд курсів для вдосконалення мовної підготовки, створено мовний центр, придбано сучасну літературу для викладання іноземною мовою, а також обладнано лінгафонний клас для вивчення іноземної мови. За словами начальника управління міжнародного співробітництва Головного управління НГУ полковника Володимира Грабчака, створення платформи по запровадженню політики НАТО в НГУ є одним із напрямків роботи, а курсанти, які пройшли навчання будуть краще розуміти сучасні тенденції, враховуючи курс держави на євроатлантичну інтеграцію.

 

«Курсанти проявляють живий інтерес до тематики, яка їм викладається, тобто зважаючи на їхні базові знання, розуміння та світогляд задають питання, розкривають свою точку зору. Це дуже позитивно, бо в подібних дискусіях вони отримують більше інформації, збагачуються знаннями, яких їм, можливо, не вистачає, а також змінюють думку, адже отримують альтернативний погляд на ті чи інші речі. Мені дуже приємно спостерігати за цими розумними, молодими людьми і розуміти, що це наше майбутнє», - зауважив Володимир Грабчак.

 

Модуль  із питань гендерної рівності включає тематичні презентації, дискусії та майстер-класи щодо інтегрування ґендерної складової в систему вищої освіти. Із курсантами своїм досвідом поділилися провідні експерти та  консультанти з України та НАТО, а також координатори з ОБСЄ.

 

Більше 20 років працює у сфері гендерних питань голова інформаційно-консультативного жіночого центру в Україні Олена Суслова. Досить цікавою для курсантів була її лекція щодо інтегрування принципу рівних можливостей жінок і чоловіків у реформи в Україні. Вразив курсантів і воркшоп на тему «Гендерна рівність в національній безпеці України».

 

«Ми намагалися донести питання гендерної проблематики, тому що тут є дуже багато непорозумінь та хибних думок. Показали актуальні проблеми, які існують сьогодні в секторі безпеки та оборони, а також акцентували увагу на основних стереотипах щодо несення військової служби жінками. Зважаючи на свій досвід, можу зазначити, що рушійним фактором у вирішенні гендерних проблем може стати політична воля, управлінське рішення і його реалізація» , - переконана Олена Суслова.

 

Запам’яталася курсантам і лекція про гендерну рівність у НГУ, яку провела радниця командувача НГУ з гендерних питань Вікторія Арнаутова. Під час воркшопу, який пройшов у формі діалогу учасники активно розробляли план дій щодо покращення гендерного балансу в НГУ.

 

«Цей блок навчання за підтримки НАТО – нагальна необхідність для НГУ, бо ми вже більше року впроваджуємо політику гендерної рівності, рівних прав та можливостей чоловіків і жінок на службі. Навчання, мабуть, стоїть на другому щаблі після політичної волі інституцій. Якщо є політична воля в керівників, у командування, то підвищується рівень гендерної компетентності. Саме для України і Національної гвардії сьогодні це актуально з тієї причини, що у нас є конфлікт на Сході. Цей конфлікт зрушив активності всієї політики в цьому русі, але глибокого розуміння всієї важливості гендерної обізнаності все ще недостатньо, адже доводиться долати стереотипи, упередження та дискримінаційні норми. Програма Професійної підготовки Україна-НАТО працює з курсантами, які вважаються тим майбутнім потенціалом, рушійною силою, яка буде далі рухати гендерну політику», - прокоментувала Вікторія Арнаутова.

 

Для кожного із 55 курсантів можливість бути присутнім на модулі це вагомий крок вперед, адже вони збагатилися досвідом, який зможуть застосувати не тільки в навчанні, а й подальшій службі. Думки в нацгвардійців схожі, але все ж таки де в чому відрізняються.

 

Наприклад, курсант гуманітарного факультету Діана Крайнова отримала не тільки знання, а й можливість висловити свої думки під час практичних занять.

 

 «Ми зробили вагомий крок вперед і у співпраці з НАТО, і в просуванні гендерних питань. Вважаю, що жінки мають право на всі посади, а також можливість, скажімо, здавати такі ж нормативи як і чоловіки, просто все це потрібно привести до загального знаменника. Заняття дуже сподобалися, я дізналася багато цікавої інформації, яку б не почула просто на парах, а ще отримала досвід, яким у майбутньому буду ділитися з особовим складом», - розповіла курсантка.

 

Експерти з гендерних питань настільки переконливо розповідали про гендерну рівність, що курсант командно-штабного факультету Микола Сердюк повністю переглянув свою думку щодо ролі жінок в українській армії.

 

 «Коли нам розповідали про систему гендерної рівності, наводили цікаві приклади та статистичні дані я зрозумів, що мав хибну думку, адже не досить позитивно ставився до жінок військовослужбовців, вдячний доповідачам, які мене переконали в протилежному», - пояснив курсант.

 

Процес гармонізації гендерних відносин є складовою частиною загальнодемократичного процесу. Не можна розраховувати, що демократизація сама собою призведе до вирішення гендерних проблем – світова практика показує, що для цього потрібні окремі зусилля, але є інша сторона, яка передбачає не радикальне, а поступове вирішення питання. Такі, здавалося б, невеликі, але вагомі кроки, якими надали можливість пройти курсантам НА НГУ є прикладом того, що ми йдемо правильним шляхом – шляхом інтелектуального розвитку. Він потребує багато зусиль, але результат того вартий, тим більше, якщо на часі мир та безпека держави.

 

Альона Руденко

 

 

 

 
← Вернуться обратноОставить комментарий


 


ФИО *
Контактные телефоны
Текст сообщения *
Ваш e-mail *
captcha

Поля, отмеченные *, являются обязательными для заполнения