Досвід реформ по-дніпропетровськиДосвід реформ по-дніпропетровськи

Знайомство українських журналістів з Дніпропетровщиною в рамках проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа» почалося з відвідування унікальної електростанції, розташованої на під’їзді до селища Підгірки. Станція займає площу 12 гектарів. Директор підприємства «Солор-парк» Юрій Гордєєв розповів гостям про діяльність першої в країні станції, що виробляє електроенергію від сонця та працює за так званою «трекерною» системою. Своє функціонування електростанція розпочала ще 2013 року, постійно нарощуючи від того потужність. Система абсолютно безпечна для навколишнього середовища й дозволяє запобігти викидам парникових газів та заощаджувати біля півмільйона тонн вугілля на рік. Кожен трек складається із 40 модулів загальною потужністю 250 кВт. Станція спроможна забезпечувати електроенергією село Підгірки, сусідні виставкові та торговельні центри, заправні станції тощо Мешканці Підгірок вже забули, що таке віялові відключення, можуть заощаджувати та навіть заробляти, продаючи надлишкову енергію.

 

 

Неймовірне видовище, коли 261 трекерів повертаються кожні десять хвилин за рухом сонця, подібно велетенським соняхам! За похмурої погоди або наприкінці дня трекерні установки мають вигляд гігантських столів. Загалом, трекерна система на 43% ефективніша за стаціонарну.

 

Наступним місцем, що також дає приклад неабиякої економії, стала новозбудована модульна котельня. Принцип роботи котельні полягає у використанні альтернативного палива, а саме — брикетів із соняхової лузги. Від модульної котельні, опалюватиметься прилегла клінічна лікарня № 9, керівництво якої вирішило повністю відмовитися від старих потужностей.

 

Директор компанії-замовника АПС «Power-technology» Сергій Кондратюк поясним, що коефіцієнт корисної дії агрегатів, спроможних вловлювати незгорілі тверді частинки, становить 85–90%, потужність устаткування — 6 МВт, економія палива сягає 10%. Зараз у місті введено в експлуатацію сім котлів, загальною потужністю 100 МВт. Строк окупності обладнання становить близько 5–7 років.

 

Також директор «Power-technology» зазначив, що Дніпропетровщина посідає передові позиції в будівництві та експлуатації обладнання, що працює на альтернативному паливі. Крім того, всі багатоквартирні будинки забезпечені лічильниками, при цьому мешканці отримують саме потрібну їм кількість тепла, а не ту, якої вистачає в котельні. Тарифи на оплату опалення зменшені на 10%, що дозволяє даному методу опалення бути цілком конкурентоспроможним на ринку послуг.

 

Журналістів приємно здивувало й порадувало проведення реформи децентралізації, якій на Дніпропетровщині приділяється особлива увага. Саме тут успішно розвивається одна з перших утворених об’єднаних громад «Слобожанська», котра тримається на перших позиціях у рейтингу спроможності. В об’єднаній громаді споруджується сучасний заклад культури, ведеться реконструкція прибудинкових територій, проводяться роботи з утеплення будинків та заміни вікон, обладнані ігрові майданчики біля кожного багатоповерхового будинку та тренажерні зали просто неба, працює Центр медичної допомоги. Підтримується розвиток малого бізнесу, а підприємцям створюють багато в чому пільгові умови. Саме на території «Слобожанської» діє Центр надання адміністративний послуг, де мешканці можуть отримувати необхідні довідки, консультації, оформлювати документи, а люди похилого віку, ще й відпочивати, чекаючи на свою чергу. Загалом за вісім місяців 2017 року Центр надав близько чотирьох тисяч різноманітних послуг. На базі ЦНАПу діє комунальне підприємство, яке безкоштовно надає послуги перукарів, масажистів, психолога, організовує екскурсії людям поважного віку та інвалідам.

 

Активно ведеться будівництво спортивного комплексу з двома басейнами та некомерційного житлового будинку на 160 квартир, в якому житлові метри будуть надаватися людям пільгових категорій. Кошти на будівництво виділила облдержадміністрація та об’єднана громада. Генеральний директор ЗАТ «Содружество» Володимир Кононов, який керує будівництвом, наголошує: «Мріяти треба реально!». І йому насправді це вдається, бо лише за рік зусиллями підприємства «Содружество» на світ з’явилося справжнє диво — дитячий садок «Дивосвіт». Дошкільний навчальний заклад розрахований на 220 дітей, в ньому працюють три ясельні групи та дев’ять дошкільних груп. Діти мають можливість відвідувати хореографічний та краєзнавчий гуртки, знайомитися з комп’ютерною технікою та вивчати англійську мову, куштувати кисневі коктейлі та бувати у соляній кімнаті; у зимовому садочку доглядати за рослинам, а весною і влітку вирощувати лікарські культури, овочі та фрукти на справжній городній ділянці. Участь у догляді за рослинами, а потім — у зборі городини викликає неймовірну радість у дітей. Вихователі стверджують, що дітям важливо дозволяти самотужки змінювати довкілля.

 

Під час обговорення процесу реформ з радником голови Дніпропетровської облдержадміністрації Юрієм Голиком та директором Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Оленою Тертишною журналісти дізналися, що використовуючи систему ProZorro область посідає третє місце у всеукраїнському рейтингу закупівель. Важлива роль відводиться покращенню умов життя на селі — триває активний ремонт сільських доріг; прокладається водопровід до віддалених населених пунктів, де його взагалі не було; відкриваються опорні школи, а 25 шкіл повністю реконструйовані, в них замінено учнівське обладнання та меблі. Цікаво, що будівельники можуть проводити ремонт в школах під час навчального процесу, при цьому дітей не треба переводити до інших шкіл. Щоб учні із задоволенням відвідували навчальні заклади, фасади фарбують у яскраві кольори. Триває будівництво дитячих садків, до 2018 року планується відкриття десяти нових дошкільних закладів, а черги до садочків будуть повністю ліквідовані до 2019 року. Зростає, як про це вже йшлося, кількість установ та закладів, що переводяться на альтернативні види опалення.

 

Інтерес у журналістів викликали новостворені «розумні зупинки». Розробники зупинок передусім ставили за мету забезпечення комфорту й безпеки пасажирів. На даний час у місті діє дев’ять подібних зупинок, обладнаних UFO-обігрівачами, зарядними пристроями для мобільних телефонів, Wi-Fi, інформаційним табло, годинником, освітлювачами і камерою відео-спостереження. За допомогою PR-кодів пасажири можуть дізнатися період руху певного виду транспорту, оплатити проїзд. Під’їзди до зупинок забезпечені відбійниками, що не дозволить автомобілю в разі аварії заїхати на зупинку і травмувати людей. Сміттєві урни, відрізняються особливою міцністю, бо надійно вкопані в землю, тому й залишаться неушкодженими у випадку наїзду автотранспорту.

 

Унікальними є безконтактні еко-тролейбуси Т-203, що працюють на літій-іонних акумуляторах, зібрані на заводі «Південмаш». Тролейбуси здатні проїхати до 15 кілометрів в автономному режимі, не використовуючи штанги й перетворюючись на цей час в автобус. Транспорт обладнаний пандусами, кріпленням для дитячих візочків, кондиціонерами, системою обігріву. Поки що функціонують лише два такі тролейбуси, але невдовзі їхня кількість збільшиться.

 

Журналісти відвідали «Алею пам’яті», присвячену дніпрянам, що загинули під час проведення АТО в Донецькій і Луганській областях, музей «Громадянський подвиг Дніпропетровщини». А завершився прес-тур у дискусійному клубі ДОО НСЖУ, де разом з колегами обговорили особливості регіональної журналістики, процес роздержавлення засобів масової інформації, дотримання професійних стандартів та соціальний захист журналістів.

 

 

Єлизавета Ковнір

Оставить комментарий
ФИО *
Контактные телефоны
Текст сообщения *
Ваш e-mail *
captcha

Поля, отмеченные *, являются обязательными для заполнения