Одне питання очима двох регіонів, або житомирсько-харківська відповідь на децентралізацію


Альона Руденко
12.12.2017 

 Багато хто з українців вважав схвалену 1 квітня 2015 року концепцію з реформи децентралізації влучним, але не вдалим жартом. Пройшло вже більше 2-х років і ми розуміємо, що нам не до сміху, бо як виявилося, роботи дуже багато. Недооцінена раніше реформа набрала шалених обертів і те, до чого ставилися радше з іронією, стало дієвим механізмом розвитку держави. За підрахунками урядовців, у зв’язку з реформою, надходження до загального фонду місцевих бюджетів зросли на 48,4 млрд. гривень порівняно з минулим роком, а також у держбюджеті - 2017 на регіональний розвиток було акумульовано 9 млрд. гривень. Як наслідок, 665 об’єднаних територіальних громад отримали вагомі важелі впливу. А як ці важелі працюють – найкраще пересвідчитися на реальних прикладах.

 

Дечому Харкову слід повчитися

Для Житомирщини 14 серпня 2015 року стало доволі знаковою датою, адже саме тоді було утворено перших 8 територіальних громад. Це стало вдалим прикладом для інших районів і як наслідок, на сьогодні в області вже діють 45 ОТГ, які об’єднали 54 % території та 35 % населення регіону. За результатами моніторингу підготовленого Мінрегіоном область входить до 5 кращих регіонів по створенню та розвитку ОТГ і займає 2 місце в переліку (тоді як Харків стоїть тільки на 16 сходинці). У 2017 році із Державного фонду регіонального розвитку в області було профінансовано 33 проекти на загальну вартість 134, 6 мільйонів гривень. Субвенція на соціально-економічний розвиток та розвиток інфраструктури склала 115, 8 та 155 мільйонів гривень відповідно. Наразі, в області вже відбулось формування 4-х госпітальних округів. На 2018 рік заплановано будівництво 25 амбулаторій. Також вже сформовано 30 опорних шкіл, 19 із яких в ОТГ.

 

На те, щоб бути прикладом заслуговує Високівська ОТГ, створена у серпні 2015 року. На чолі з компетентним сільським головою Миколою Бардуком працює злагоджена команда, а тому 2700 осіб населення громади дійсно живе, а не відживає. «Не можна сказати, що до початку реформи ми нічого не робили, але брак ресурсів не дозволяв нам зробити ривка, а децентралізація допомогла нам встати з колін. Скажімо, за 15 років залучені кошти у вигляді субвенцій сільському бюджету складали 30 тис. гривень, а з першим роком децентралізації, у 2016 році ми отримали 9 мільйонів гривень з трьох державних фондів. В першу чергу – це ДКР, де 4,5 мільйонів гривень пішло на термосанацію Високівської гімназії. Другим став Фонд соціально-економічного розвитку, від якого ми отримали 1,8 мільйонів та власний фонд, на розвиток інфраструктури територіальних громад, де ми залучили 2,8 мільйонів гривень. Оскільки у нас в громаду входить 5 населених пунктів, то за основу брався їх гармонійний розвиток. Ми витратили всі кошти, а відтак, було модернізовано всі школи, садочки, ФАПи та значну частину доріг громади. В процесі, будівництво нових зупинок громадського транспорту та мережі освітлення. Всього, цього року реалізується 11 проектів, а бюджет громади складає 13,3 мільйони гривень, але зупинятися на досягнутому не збираємося. Більше того, ми є таким собі прикладом для тих скептиків, які вважають, що громада з кількістю населення менше 5 тисяч не зможе функціонувати. Ми будемо продовжувати працювати, а потужні фермерські господарства та завод з переробки граніту, які знаходяться на території громади стануть нам надійною фінансовою підтримкою», - переконаний пан Микола.

 

Центри розвитку місцевого самоврядування, як рука дієвої допомоги

Всеукраїнський Центр розвитку місцевого самоврядування створений 13 жовтня 2016 року. Його відокремлені підрозділи діють у 24 регіонах України і фінансуються в рамках Програми «U-LEAD з Європою», яка сприяє розвитку європейської системи місцевого самоврядування. Основним завданням ЦРМС спільно з Мінрегіоном є підтримка реалізації регіональної політики та реформи децентралізації, покращення надання місцевих адміністративних послуг на користь громадян. Так, Харківський центр розвитку місцевого самоврядування було створено 24 травня цього року. Як зазначила його очільниця Діана Баринова, що  в Харківській області продовжується процес реалізації реформи місцевого самоврядування. Планується створити 58 ОТГ. На сьогодні, в області створено 13 об’єднаних територіальних громад, чотири з них — Старосалтівська, Роганська, Чкалівська та Мереф’янська перейшли на прямі взаємовідносини з Державним Бюджетом України, для них виділено 17, 654 мільйони гривень. В п’ятій, Нововодолазькій ОТГ, яка нещодавно визнана спроможною, пройшли перші вибори в квітні цього року. А в інших семи об’єднаних громадах, а саме — в Зачепилівській, Малоданилівській. Коломацькій, Малинівській, Наталинській, Золочивській та Оскільській, перші вибори відбулися 29 жовтня 2017 року. Децентралізація та реформа місцевого самоврядування – це реальна можливість змінити обличчя українського села, покращити та наблизити послуги до кожного жителя та зробити систему управління більш ефективною», - підкреслює Діана Семенівна.

 

В тому, що реформа місцевого самоврядування є мірилом розвитку держави переконаний і заступник Роганського селищного голови з питань економічного розвитку та інвестицій Микола Котелевець. «Наша селищна громада об’єднує 7 населених пунктів та 16, 23 тисячі населення. В минулому році, на фінансування було залучено 14 мільйонів гривень, а цього року 72 мільйони. Велика частина коштів пішла на ремонт доріг та утеплення дитячого садка. Також ми взяли на себе доповнюючі повноваження з управління освітою та соціальним захистом населення. Медицину під свою опіку не брали, вона залишилася за районом. Основним наповнювачем бюджету громади є потужне підприємство з виробництва тютюнової продукції ПрАТ «Філіп Морріс Україна». Наша громада активно співпрацює з Центром розвитк у місцевого самоврядування та «Мінрегіоном», відвідує громадські слухання та слідкує за законодавчою процедурою. За децентралізацією – майбутнє українського села», - вважає Микола Валерійович.

 

Цілком погоджується з правильно обраним шляхом розвитку і голова Малоданилівської селищної громади Микола Семер’янов. «Малоданилівська ОТГ об’єднує дві громади та 13,540 тисяч населення.У зв’язку з децентралізацією, кошти на які надходить субвенція від держави, скажімо, на освіту чи медицину не осідатимуть в районі. Найголовнішим в нашій роботі є покращення життя населення. Формування було складним, хоча від населення не було супротиву, але не бажали об’єднуватися деякі сільські голови та фермери. Ми є найбільшою селищною радою на території Чугуївського району, тож вирішили, що на базі нашої ради буде формуватися ОТГ. Більше того, на нашій території знаходяться два потужних фермерських господарства, комбікормовий завод та ТОВ лікеро-горілчаний завод «PRIME», тож з фінансуванням проблем не буде. Так, бюджет ОТГ на 2018 рік становить близько 19 мільйонів гривень. Ми маємо багато планів і першочерговим, є побудова нового дитячого садочка, адже нинішній у нас розрахований на 172 дитини, а в черзі вже стоїть 110діток.Також в планах відкриття нової амбулаторії, ремонт доріг, школи та гімназії. Дуже велику підтримку нам надає Центр розвитку місцевого самоврядування. У нас часто проводяться зустрічі та слухання з його співробітниками і ми можемо в будь-який момент отримати консультацію з різноманітних питань. Я вважаю, що за децентралізацією майбутнє України, адже без розвитку місцевого самоврядування не буде і розвитку держави», - констатує Микола Іванович.

 

Бюджет участі в містах України: real moneyreal power?

Уже з наступного року в Харкові запрацює цільова програма «Громадський бюджет (бюджет участі) міста на 2018-2021 роки». Завдяки цій програмі, громада отримає ще одну форму реалізації своїх прав на самоврядування, а депутати міської ради втратять монополію на визначення витрат місцевого бюджету.

 

На сьогоднішній день, більше 1500 міст світу імплементували механізм бюджету участі. Проте, обсяг виділених коштів для розподілу громадянами, залежить від особливостей встановленої процедури конкретної країни. Наприклад, в японському місті Ітіномія громадський бюджет становить 1% загальної суми доходів міста від податків, які платять мешканці, в Парижі – 5%, а в Амстердамі – 20%.

 

У 2015 році до загальносвітового досвіду практики «бюджету участі» за підтримки Фундації українсько-польської співпраці (ПАУСІ) приєдналися 4 українських міста – Черкаси, Чернігів, Луцьк і Полтава. На даний момент, більше 50 міст України використовують цей механізм «демократії в дії». Відтак, у 2017 році близько 500 мільйонів гривень із місцевих бюджетів було витрачено на реалізацію запропонованих самими громадянами проектів.

   У 2016 році 12 мільйонів гривень в програму бюджету участі було залучено і в Житомирі, що становило 1 % від міського бюджету. «Саме завдяки бюджету участі Житомир зайняв 12 місце у рейтингу прозорості міст України. Головним, в даному випадку, виступає можливість комунікації з виконавчою владою та доведення їй правильності позиції, відповідати за свої вчинки перед громадою», - вважає голова координаційної ради з впровадження бюджету участі Сергій Намєснік. Бюджет участі надав можливість жителям Житомира втілити в життя 12 важливих та цікавих проектів. Серед яких, встановлення «Мультиспортивного майданчика», який включає в себе футбольне поле з новим штучним покриттям та тренажерний майданчик, реалізацію проекту «Зменшення кількості безпритульних собак у місті Житомирі», яка передбачає чіпування безпритульних тварин та інші проекти. Скажімо, інклюзивний проект Галини Шевчук «Островки здоров’я для всіх» представляє собою спортивний майданчик із спеціально обладнаними тренажерами, де можуть займатися  спортом діти, дорослі та люди з обмеженими фізичними можливостями. «Бувають такі моменти, коли не можна проходити мимо людського горя. Скажімо, для дітей з інвалідністю у нашому місті нічого не було, тож сподіваюся, що мій проект стане прикладом для інших міст України», - говорить пані Галина.

 

Тим часом, у Харкова все ще попереду. Цілком зрозуміло, що в майбутньому треба буде докласти максимум зусиль для позитивного результату розвитку міста та регіону, але як говорять, було б бажання, а сили завжди знайдуться.

 

Альона Руденко


Журналіст ТРК «Оріон»
← Вернуться обратноОставить комментарий


 


ФИО *
Контактные телефоны
Текст сообщения *
Ваш e-mail *
captcha

Поля, отмеченные *, являются обязательными для заполнения