На шляху до енергоефективності по-українськи


Єлизавета Ковнір
14.11.2017 

З розмови сусідів:

— Я знаю, що вночі електрика коштує дешевше. Тому я завжди намагаюся запрограмувати прання на третю годину ночі.

— А я й не знав цього, тепер завжди буду вмикати свій дриль тільки вночі.

 

 

 

За даними представництва Європейського Союзу українці споживають у 2-2,5 рази більше електроенергії у своїх помешканнях, ніж населення країн ЄС з подібним до українського кліматом. Енергоефективність допоможе вивести Україну з кризи, створить важливий стимул для економіки. Відмова ж використовувати засоби з енергоефективності буде коштувати Україні все більше й більше коштів.

 

Відповідно до статті 9 Директиви Європейського Союзу про енергетичну ефективність будівель, країни-члени ЄС мають гарантувати, що до 31 грудня 2020 року енергетичні характеристики всіх нових будинків будуть відповідати показникам будівель з мінімальним або нульовим споживанням енергії. Так звана мета «20-20-20» означає, що до 2020 року на 20% скоротиться споживання первинної енергії, 20% становитиме частка енергії, отримана з поновлювальних джерел, на 20% відбудеться зниження викидів вуглекислого газу.

 

До цього часу не існує єдиного офіційного міжнародного визначення енергоефективного будинку. Проте, в Європі існує наступна класифікація:

 

будинки низького енергоспоживання використання енергії як мінімум на 50% менше, ніж мають стандартні будівлі, побудовані відповідно до норм енергоспоживання, що діють.

будинки ультранизького енергоспоживання витрачають на 70-90% енергії менше, ніж звичайні будівлі. Прикладами будинків ультранизького енергоспоживання з чітко позначеними вимогами є німецький Passive House (Пасивний будинок), французький Effinergie, швейцарський Minergie та данський клас енергоспоживання «1».

 

будинки з нульовим використанням енергії забезпечують свої потреби в енергії автономно.

будинки з додатнім балансом енергії використовують менше енергії, ніж отримують від відновлювальних джерел енергії.

пасивний будинок — це будівля, в якій тепловий комфорт (ISO 7730) досягається виключно за рахунок попереднього підігріву маси свіжого повітря, необхідного для підтримання в приміщеннях високої якості повітря, без його додаткової рециркуляції. Фактично, обігрів пасивного будинку має відбуватися за рахунок тепла людей, що живуть у ньому та тепла побутових приборів. Стандарт енергоспоживання будівлі з пасивним використанням енергії становить ≤15 кВт∙год/(м² рік) — питомі витрати теплової енергії на опалення. Пасивні будинки майже автономні та потребують набагато менших витрат на житлово-комунальні послуги й технічне обслуговування. Для пасивного будівництва вартість зведення 1 м² пасивного будинку лише на 20-40% перевищує вартість звичайного будинку.

 

Щоб збудувати пасивний будинок потрібно раціонально використовувати енергію, а саме впроваджувати системи моніторингу споживання енергії та інженерних систем, зменшувати споживання теплової та електричної енергії шляхом утеплення будинків; частину енергії виробляти з відновлювальних джерел енергії. Теплова оболонка будівлі повинна становити: підлога — 15-25 см, стіни 25-35 см, покрівля 35-50 см.

 

При влаштуванні теплової оболонки не рекомендовано застосовувати утеплювачі з теплоізоляційних матеріалів з внутрішньої сторони конструкції через можливе надмірне накопичення вологи в теплоізоляційному шарі, що призводить до незадовільного тепловологісного стану конструкції та приміщення в цілому, а також до зниження теплової надійності оболонки будинку. В якості ефективного ізоляційного матеріалу можуть слугувати сучасні екопіни на основі поліуретану. Існує два основні види екопіни: м’яка піна (еластична, для утеплення зовнішніх огороджувальних конструкцій: стін, покрівель, вузлів); тверда (для утеплення підлог, перекриттів). Піна може бути паропроникною або паронепроникною, що дозволяє використовувати її в будь-яких конструктивних рішеннях.

 

Важливою передумовою дотримання критеріїв пасивного будинку за допомогою вентиляції через вікна є відповідна поведінка користувачів: під час опалювального сезону кожні дві години всі вікна в квартирі необхідно повністю відкривати на п’ять хвилин. Таким чином, приміщення ефективно провітрюються, а втрати тепла утримуються на відносно низькому рівні. Після првітрювання вікна необхідно повністю закрити. Постійно відкрите вікно, що відхиляється, призводить протягом опалювального сезону до значних втрат тепла та забезпечує лише незначний повітрообмін.

 

Забезпечення енергоефективного опалення одне з рішень для енергоефективних пасивних будинків. Слід пам’ятати, що чим вище температура води на вході системи опалення, тим нижчою є енергоефективність теплопостачання й тим нижчим є рівень теплового комфорту. Тому доцільно застосовувати низькотемпературні радіатори або системи променистого опалення в підлозі чи стінах. Ці системи опалення цілком придатні в комбінації з тепловими насосами, конденсаційними котлами та геліотермальними установками. Їх можна використовувати для охолодження приміщень у літній період (при водяному опаленні).

 

Радіатори, зазвичай, розташовані під вікном для компенсації спрямованого вниз потоку холодного повітря та асиметрії випромінювання (через розташоване поруч вікно). Зовнішні стіни за радіаторами мають бути достатньо теплоізольованими, а повітря повинне мати можливість вільно циркулювати. Кожен радіатор треба обладнувати термостатним регулювальним вентилем, щоби можна було впливати на температуру повітря в приміщенні та на споживання енергії у будівлі. Терморегулятори можна застосовувати в однотрубних системах опалення без замикаючих ділянок, із замикаючими ділянками та двотрубній системі опалення.

 

Рекомендоване розташування приміщень та площа вікон

Доцільно передбачати у проекті площу поверхні вікон, орієнтованих на південь в межах 40-50% при умові R = 1,2-1,4 м²∙K/Вт. Вікна великих розмірів, що виходять на схід або захід, невигідні. Влітку під час сходу або заходу сонця вони будуть накопичувати велику кількість сонячної енергії, а взимку, коли дні є значно коротшими, навпаки не будуть приносити достатньої кількості енергії. Віконні отвори з північного боку будинку мають бути якомога меншими, тому що вікна з цієї сторони завжди залишаються у тіні, тому слугують скоріше джерелом втрати тепла. Необхідною умовою для утримання енергії в таких умовах є посилене засклення та високоякісні віконні пакети. Відсутність ущільнювачів на вікнах або їх пошкодження призводить до втрат 10% енергії у квартирі та зниження температури на 3-5°C.

 

Кондиціонування

В Україні, з помірними літніми температурами часто можна зустріти малі кондиціонери для охолодження приміщень. На жаль, они відзначаються низькою енергоефективністю. Завдяки ефективним зовнішнім сонцезахисним пристроям, значній термічній масі, що акумулює тепло і стратегіям пасивного охолодження (нічне провітрювання) можна повністю відмовитися від цих приладів.

 

Освітленню відводиться не менш важлива роль.

Слід забезпечувати достатнє природне освітлення приміщень за рахунок вікон достатньої площі. У призначених для загального користування приміщеннях багатоквартирних житлових будинків, систему освітлення слід обладнати датчиками присутності. Частка електричного освітлення в загальному обсязі споживання електроенергії домогосподарствами складає приблизно 10-20%. Тому необхідно переходити на світлодіодні лампи.

 

Ізоляція інженерних мереж

Важливим аспектом збереження тепла, що втрачається інженерними мережами (зокрема трубопроводами систем гарячого водопостачання та опалення) є виконання теплової й гідроізоляцій. Можливе використання сучасних попередньо ізольованих пластикових труб.

 

Використання поновлюваних енергетичних ресурсів:

сонячних колекторів; фотоелектричних сонячних панелей; теплових насосів; теплоакумуляторів, вітрогенераторів.

 

Сонячний колектор — пристрій для накопичення теплової енергії Сонця (геліоустановка), що переноситься видимим світлом та інфрачервоним випромінюванням. На відміну від сонячних батарей, які виробляють безпосередньо електрику, сонячний колектор забезпечує нагрів теплоносія. При цьому, плоскі колектори не можна встановлювати в горизонтальному положенні. Прямоточні вакуумовані трубчаті колектори можуть встановлюватися горизонтально (з приєднувальними патрубками з нахилом). Колектори з тепловою трубою монтуються з необхідним мінімальним кутом нахилу, тобто можуть встановлюватися горизонтально. Колектори більшої площі, призначені для вбудовування в покрівлю, не можуть довільно монтуватися на плоскому даху або десь на землі.

Важливими складовими реалізації проектів з енергоефективності є:

- якісно проведений енергоаудит реальність розрахунків та запропонованих заходів. Без проведення енергетичного аудиту всього існуючого фонду житлових і громадських будівель країни дуже складно уявити обсяги майбутньої термомодернізації та визначити реальну програму її реалізації;

- розробка проектно-кошторисної документації проектні рішення;

- проведення тендерних процедур низька ціна;

- матеріали та вироби відповідність проектним рішенням, ДБН та ДСТУ;

- якісне виконання робіт проблеми можна побачити не одразу;

- якісне проведення авторського та технічного нагляду.

 

За оцінками експертів, реалізація проектів термомодернізації житлових будинків дала б можливість щороку економити понад 30 млн. мВт/год, або приблизно 7 млрд. грн. Енергоефективність повинна стати не просто пріоритетом держави, вона має стати метою окремо взятої людини. В сучасних реаліях виграють ті країни, які вміють ефективно використовувати електроенергію, а не ті, що її виробляють.

 

 
← Вернуться обратноОставить комментарий


 


ФИО *
Контактные телефоны
Текст сообщения *
Ваш e-mail *
captcha

Поля, отмеченные *, являются обязательными для заполнения